Pravidelná chůze by měla být součástí každodenního života díky pozitivnímu vlivu na lidské zdraví

Procházky jsou naprosto skvělé a navíc i zdravé. Projít se můžete cestou do práce nebo v obědové pauze. Nicméně nic se nevyrovná chůzi v přírodě a klidném místě. Pokud nemáte jinou možnost, pak stačí alespoň park či méně frekventovaná místa. Doporučuje se chodit minimálně 15 až 30 minut denně. Víte, jaké jsou výhody chůze a proč byste ji měli začlenit do každodenního režimu? Pokud ne, rádi vám to prozradíme.

1. Zdravější mozek, svižnější mysl

Chůze je pro tělo ideálním cvičením, stejně jako jiné cvičení zvyšuje hladinu endorfinů a snižuje úroveň stresu. Má velmi dobrý vliv na zdraví mozku a bylo zjištěno, že snižuje riziko Alzheimerovy choroby a stařecké demence.

2. Silnější srdce

Chůze je stejně dobrá, jako běh. Pokud tedy dáváte přednost delší svižné procházce, pak nebudete o nic ošizení. Pravidelné procházky jsou spojeny s nižším rizikem mozkových mrtvic a jinými chorobami srdce. Mimo jiné zlepšíte krevní oběh, stabilizujete krevní tlak a snížíte cholesterol.

3. Větší kapacita plic

Při chůzi proudí naším tělem více kyslíku. Při hlubokém dýchání dochází k lepšímu využívání bránice, zvedá se břicho a vzduch v plicích se více obměňuje, čímž dochází i k takové dechové detoxikaci (eliminaci tělesných toxinů). Plíce se rozšiřují/zvětšují, což je jen dobře.

4. Zdravější slinivka břišní

Pokud si chcete udržet zdravou hladinu glukózy, naučte se pravidelně chodit. Bylo zjištěno, že chůze je mnohem účinější než běh, co se týká prevence diabetu. Lidem, kteří pravidelně chodili, byla naměřená menší hladina cukru než ti, co běhali.

5. Lepší trávení

Při chůzi se pohybuje i naše tlusté střevo a právě tento pohyb pomáhá normalizovat jeho činnost. Chůze je tedy výbornou prevencí nadýmání, zácpy a problémů s trávením.

6. Budete štíhlejší

Při chůzi můžete měnit různě intenzitu a vybírat si kopcovité terény, čímž si takovou procházku ztížíte. Chůze je výtečným prostředkem na spalování tuků. Pokud nejste vyloženě zkušený běžec, můžete se snadno přehoupnout do fáze, kdy si tělo energii bere z cukrů. Zatímco u chůze si tělo energii bere z tuků.

7. Kosti a klouby

Chůze prospívá i kostem a kloubům. Budete-li praktikovat 30 minut chůze denně, zmírní se ztuhlost kloubů a kostí. Chůze také zamezuje úbytku kostní hmoty.

8. Menší bolesti zad

Cvičením, jako je chůze, neohrožujete své zdraví. Pokud někdo cvičí neodborně, může si zadělat na problém. Chůze je však nejpřirozenější pohyb a může vás zbavit i bolesti zad. Při chůzi dochází k lepšímu prokrvování a zesílenému držení těla.

9. Vyrovnaná mysl

Míváte často špatnou náladu? Cítíte se pod tlakem? Pak běžte prostě na svižnější procházku. Bylo zjištěno, že pravidelné chození snižuje úroveň stresu, zlepšuje náladu, zahání úzkost a deprese.

Obrázky: pixabay