Nejznámější potraviny, které zaručeně zlepší náladu. Mají totiž přímý vliv na tvorbu hormonu štěstí

Fotografie: Depositphotos

Někdy se se špatnou náladou již probudíme a zbavit se jí během dne nebývá jednoduché. Naštěstí existují běžné potraviny, které stimulují tvorbu serotoninu a mohou vám s ním snadno a rychle pomoci.

Dobrá nálada může být jen velká náhoda, ale ve většině případů není. Abyste jí dosáhli, potřebujete splnit řadu faktorů, přičemž základním je kvalitní spánek. Ale také potraviny, které konzumujete, mají velký vliv na to, zda jste psychicky v pohodě a pociťujete dobrou náladu a štěstí. Jak je to možné? Jednoduše některé druhy suroviny podporují tvorbu serotoninu v těle, který zapíná v mozku pocit štěstí. Můžete toho přitom dosáhnout konzumací ovoce, zeleniny, masa i ryb.

Fotografie: Freepik

Serotonin je neurotransmiter, který hraje klíčovou roli v různých tělesných procesem, včetně regulace nálady. Podle Healthline je kromě zapojení do nálady serotonin také známý tím, že podporuje dobrý spánek tím, že reguluje cirkadiánní rytmy, řídí chuť k jídlu, zlepšuje paměť a soustředění, stejně jako další pozitivní pocity. Z tohoto důvodu může konzumace potravin obsahujících tryptofan pozitivní ovlivňovat hladinu serotoninu v mozku.

Vejce, sýr a losos

Předpokládá se, že bílkoviny ve vaječných žloutcích zvyšují plazmatické hladiny tryptofanu v krvi. Kromě toho, že jsou v této složce bohaté, jsou také bohaté na tyrosin, cholin, biotin, omega-3 mastné kyseliny a mnoho dalších živin, které mohou být velmi prospěšné pro vaše zdraví.

Další skvělou surovinou pro dobrou náladu je sýr. Jedná se o vynikající zdroj tryptofanu. Sýr lze použít v mnoha pokrmech a začlenit ho tak do svého jídelníčku.

Fotografie: Freepik

Losos je známým zdrojem omega-3 mastných kyselin. Stejně jako jakýkoli druh tučných ryb poskytuje dostatek tryptofanu pro mnoho lidí. Navíc se předpokládá, že mastné kyseliny v lososech pomáhají podporovat také silné kosti, zdravou pokožku a dobrou funkci očí. Nemluvě o jeho bohatství na vitamin D, který je nezbytný pro silné kosti, zuby a svaly. Je tedy zdravý po všech stránkách a rozhodně byste ho měli zařadit do své stravy, pokud jste tam zatím neučinili.

Ořechy, semena, zelená zelenina a drůbež

Kromě vysokého obsahu tryptofanu jsou ořechy také dobrým zdrojem bílkovin, zdravých tuků a vlákniny a jejich zdravotní přínosy jsou různé. Kromě toho přispívají k pocitu sytosti, což z nich činí ideální dopolední i odpolední svačinku. Pokud posypete různými semínky salát, smícháte je s ořechy nebo dokonce přidáte do cereálií nebo jogurtu, pomohou vám denně zvýšit hladinu serotoninu v mozku.

Fotografie: Freepik

Zelená zelenina jako například špenát, jsou dobrým zdrojem tryptofanu. Nemluvě o jejich velkém bohatství na železo, které stimuluje produkci zdravých červených krvinek. Dobrý důvod ke konzumace dobrého zdravého receptu na špenátového lososa, který vás naplní nejen skvělým a kvalitním jídlem, ale také tryptofanem, který zvedne hladinu vašeho serotoninu a tím i dobrou náladu. Stejný efekt s vysokým obsahem bílkovin a nízkým obsahem tuku bude mít konzumace kuřecího, krůtího nebo husího masa.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]