Vyzrajte na nespavost pomocí správné techniky usínání

Nespavost může být velkým problémem, pokud trvá delší čas. Díky spánku totiž náš mozek i tělo regeneruje. V případě jeho nedostatků může docházet k snížení imunitního systému, nesoustředěnosti a úbytku energie. Můžete se cítit slabí, unavení a podráždění. Jak tedy podpořit usínání a lepší spánek?

Jak na lepší usínání

Kvalitní spánek by měl trvat alespoň sedm hodin v kuse. V dnešní uspěchané době může být ale i tato doba považovaná za luxus. Je však pro obnovu organismu velice potřebná. Lepší usínání můžete podpořit takto:

  • V odpoledních hodinách již minimalizujte spotřebu alkoholu, či kofeinových nápojů.
  • Vyhýbejte se dvě až tři hodiny před ulehnutím do postele jakékoliv sportovní aktivitě.
  • Zkuste se těsně před spánkem zrelaxovat a nad ničím hluboce nedumejte. Zklidněte svou mysl. Skvěle může pomoci například poslech uklidňující meditační hudby.
  • Půl hodiny před spaním byste měli vypnout televizor a odložit rovněž mobilní telefon.

Lepší usínání také podpoříte tím, že v ložnici důkladně před spaním vyvětráte. V letních měsících je ideální spát s otevřeným oknem. Myslete i na vhodnou teplotu v místnosti. Ideální je kolem 18 stupňů Celsia.

Techniky podporující rychlé usínání

Existuje i několik osvědčených technik, které vám s usínáním také dobře pomohou. Jednou z nich je například ta, kdy cíleně sledujete svůj dech a podpoříte jeho pravidelnost. Tato metoda pravidelného a hlubokého dýchání by vás měla zklidnit a ospalost by se měla dostavit během dvou až tří minut. Tato technika však není vhodná pro starší jedince a také ty, kteří mají chronické dýchací potíže.

Další zajímavou technikou usínání je takzvaná Suvorovova metoda. Ta spočívá v tom, že si lehnete na záda, ruce natáhnete podél těla a dlaně směřují nahoru. Oči máte zavřené a relaxujete. Do několika minut by se měla dostavit únava a v závěru i spánek. Pokud máte potíže s usnutím, zaměřte se například i na tikot hodin, šumění vody, nebo poslech tiché hudby. I to by mělo pomoci oprostit se od plynoucích myšlenek, které často vedou k nespavosti.

Tip odborníka na závěr

V případě, že žádné z uvedených metod k podpoření usínání nepomáhají a nechcete se uchýlit k polykání prášků na spaní, může zabrat i technika, kterou doporučuje americký psycholog Bud Winter. Ta se prý používala i během válek mezi vojáky. Důležité je se uvelebit do pohodlné polohy a poté zkusit mysl uklidnit. V duchu si tak můžete říkat stále dokola „Nemysli, nemysli, nemysli…“. Při prvním pokusu vám tato metoda nemusí pomoci, avšak pokud ji budete neustále opakovat, naučíte se takto usnout do půl minuty.

Vědec Ivan Somov, který se dlouhodobě zabývá výzkumem spánku zase tvrdí, že optimální je, když při usínání na svůj organismus působíte opačným vlivem. Tudíž si v duchu budete říkat: „Nespi, nespi…“. Údajně to zabírá více, jak jiné techniky. Ať vyzkoušíte jakoukoliv, věříme, že uspějete a váš spánek bude klidný a osvěžující.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]