Proč je močení ve sprše zdravé? Za tento zvyk se nemusíte vůbec stydět

Fotografie: Freepik

Mezi čtyřmi stěnami své koupelny může člověk dát ostych stranou a dělat věci, ke kterým by se nikdy na veřejnosti neodvážil. Močení ve sprše je jednou z nich. Močení pod proudem horké vody totiž může být poměrně příjemný zážitek. 

I když se tento zvyk nemusí zdát zrovna vhodný, přesto je velmi prospěšný. Kromě hydratace těla má voda zásadní roli ve správném fungování těla. Je totiž třeba pochopit, že lidské tělo je tvořeno z více než 60 % vodou a je nutné ji pravidelně doplňovat, aby bylo zajištěno zdraví celého těla.

Jak tělo produkuje moč?

Moč vzniká následkem filtrování krve ledvinami. Ledviny dokážou denně odfiltrovat téměř 180 litrů krve. Část složek moči je tedy reabsorbována a znovu integrována do krevního systému, aby sloužila orgánům těla, zatímco prvky přítomné v přebytku jsou přirozeně vylučovány močí.

Fotografie: Depositphotos

Jak se projevuje nutkání na močení?

Jakmile ledviny produkují moč, tato tekutina stéká močovodem do močového měchýře. To je orgán, ve kterém se může hromadit 300 až 500 ml moči. Čím více se naplňuje, tím více se jeho stěna napíná a vzniká potřeba močení. Když je močový měchýř plný, jsou vysílány signály do nervového systému, aby se spustil mechanismus močení. Močový měchýř se tedy stahuje a svěrače se uvolňují, což umožňuje vylučování moči a úlevu od nepohodlí svalů pánevního dna.

Co obsahuje moč?

Moč se skládá z tisíců složek, jako je voda, minerály (sodík, draslík, chlor, fosfor atd.) a také organický odpad. Kromě toho nacházíme v moči močovinu a dusíkatý odpad, který pochází z degradace bílkovin. Abnormální hladiny močoviny mohou naznačovat infekce močových cest.

Fotografie: Freepik

Proč je moč žlutá?

Ačkoliv se barva a zápach moči může u jednotlivých lidí lišit, za normální barvu se považuje žlutá. Lidé, kteří pijí velké množství vody, mohou častěji močit a mají zředěnou moč čiré světlé barvy. Žlutá barva moči je způsobena bilirubinem, žlutým pigmentem, který pochází z rozkladu hemoglobinu a dalších bílkovin.

Nemoci močových cest

Existuje mnoho močových a renálních patologií, které mohou ovlivnit ledviny, močový měchýř, prostatu nebo dokonce močovou trubici. Nejčastější jsou však tyto tři diagnózy: infekce, močové kameny a rakovina. Pro získání přesné diagnózy lékař odebere vzorek moči pro vyšetření moči. V případě potřeby požádá o ultrazvuk nebo urodynamické vyšetření, aby byla diagnóza upřesněna a problém se mohl efektivně léčit.

Fotografie: Freepik

Výhody močení ve sprše

V prvé řadě je to velmi ekologický způsob. Věděli jste, že pokaždé, když spláchnete, vyplýtváte téměř 9 litrů pitné vody? Z ekologických důvodů je proto lepší čůrat ve sprše, abychom ušetřili vodu a chránili naši planetu.

Pro ženy je močení ve sprše také skvělým způsobem, jak eliminovat škodlivé bakterie, které se mohou dostat do pochvy. Některé ženy mají tendenci se po toaletě špatně utřít a zvyšují riziko infekce. Moč také obsahuje účinné látky schopné léčit určité infekce. Může vám pomoci léčit některé infekční choroby kůže, ale také podpořit celkový zdravý vzhled pokožky.

Zdroj: Healthline