Každodenní chůze pomůže snížit riziko cukrovky a vysokého krevního tlaku

Vědci tvrdí, že každodenní chůze pomáhá snížit riziko vysokého krevního tlaku a cukrovky. Mimo jiné pomáhá snížit stres a posílit imunitní systém. Standardní doporučení pro fyzickou zdatnost je 10 000 kroků denně, ale rozhodně se k dobru přičítá i menší počet nachozených kroků.

Pořád lépe něco, než sedět na zadku a být zcela pasivní. Lidé, kteří nachodí mezi 4 000 až 8 000 kroky denně, mohou snížit své riziko úmrtí na rakovinu nebo srdeční choroby o dvě třetiny, to určitě stojí za to. A lidé, kteří chodí více než 12 000 kroků za den, mohou tato rizika snížit o téměř 90 procent – což je úžasné.

Samozřejmě, že úplně nejvíc ideální je vyrazit na svižnou procházku do přírody. Ne vždy je to ale možné. Pak se doporučuje alespoň náhrada typu: chození do schodů a ze schodů, vystoupit o něco dřív a dojít pěšky, jít pěšky do obchodu, pořídit si pás na běhání. Pochodovat můžete dokonce i na jednom místě. Klidně si k tomu můžete pustit hudbu, otevřít okno a hezky mašírovat.

Studie ukazují, že nachozených více kroků denně může také snížit depresi a úzkost. Vzhledem k rostoucímu počtu lidí s diagnostikovanými poruchami duševního zdraví je chůze jednoduchým způsobem, jak dramaticky zlepšit vaše duševní zdraví. Chůze prospívá celkovému zdraví: srdci, mozku, kostem, duševnímu zdraví, posiluje imunitu.

Jak nachodit co nejvíce kroků za den

  • Když to bude možné, choďte všude pěšky. Do obchodu, na návštěvu, vyřizovat různé záležitosti, do zaměstnání

  • Berte pravidelně na procházku vašeho psa – ocení to on i vaše zdraví

  • Nejezděte výtahem – choďte pěšky

  • Pořiďte si pás na běhání

  • Cvičte doma, pochodovat se dá i na jednom místě. Dokonce i při sledování televize

  • Domluvte se s rodinou či přáteli a vyrazte na procházku, případně běžte sami

Fotografie: Pixabay