Rakovina tlustého střeva může v krajním případě znamenat smrt. Poznejte příznaky včas a snižte tak toto riziko na minimum

Fotografie: Depositphotos

Jednou z nejzávažnějších nemocí dnešní populace je rozhodně rakovina. Jestliže je vaše životospráva na pováženou nebo se ve vaší rodina objevila rakovina tlustého střeva, je třeba možné příznaky tohoto onemocnění hlídat. Zjistěte, jaké jsou nejčastější příznaky.

Rakovina je rozhodně jednou z nejčastějších nemocí dnešní doby. Zejména při rakovině tlustého střeva je důležitý čas, kdy nemoc rozpoznáte a začnete ji léčit. Známe ty nejdůležitější a nejčastější příznaky, díky kterým rakovinu objevíte včas a vaše možnosti na uzdravení se velmi zvýší.

Fotografie: Freepik

Nejčastější příznaky rakoviny tlustého střeva poznáte velmi jednoduše

První příznak, který vám může napovědět, že vaše tělo není úplně v pořádku, je náhlý úbytek vaší energie. Pocit únavy, celková slabost nebo právě úbytek energie může být prvním příznakem závažného onemocnění, mezi nimiž najdete i rakovinu tlustého střeva.

Mezi nejčastější první příznaky rakoviny tlustého střeva rozhodně patří:

  • bolesti břicha
  • nadměrná plynatost
  • náhlý úbytek energie
  • nadměrná zácpa nebo průjem

Pokud cítíte stále pocit plnosti v dolní části žaludku a objevuje se i mírná bolest nebo větší křeče, je dost možné, že se jedná o jeden z časných příznaků tohoto onemocnění. Za těmito bolestmi se může ukrývat rakovinotvorná tkáň v rané fázi nebo neznámý útvar ve střevech. Obě varianty je nutné konzultovat s lékařem a podstoupit důležitá vyšetření pro diagnózu.

Zapáchající prdy nejsou tak častým příznakem, ale mohou značit také ranou fázi rakoviny tlustého střeva. Většinou se ale jedná o neškodnou zvláštní kombinaci konkrétních pokrmů nebo konzumaci některých léků, který jinak zapáchající vylučování plynů mohou způsobit.

Fotografie: Freepik

Průjem nebo zácpa jsou prvními alarmy vašeho těla

Pokud máte problémy se zažíváním nebo snad bolesti v oblasti břicha, tak vás jistě trápí i zácpa nebo naopak průjem. Časté potíže s vyprazdňováním mohou značit špatnou životosprávu, ale také mnohem závažnější onemocnění, kterým rakovina určitě je. Proto zvyšte vaši pozornost, pokud se průjem nebo zácpa objevují často.

Vaše pozornost by se měla obzvlášť zvýšit, pokud ve vaší stolici najdete krev. Zejména jasně červená krev značí čerstvost krve a tedy i porušení tkáně ve střevech. Pokud je krev tmavší, znamená to, že je už trochu strávená, a tak pochází z hornější části střev. Pokud takové problémy přetrvávají, je nutné neprodleně navštívit lékaře.

Časté křeče v břiše mohou také označit závažnou nemoc nebo přímo rakovinu tlustého střeva. Jestliže jsou vaše bolesti a křeče spíš v dolní části břicha, pak je nutné obrátit se s prosbou o vyšetření k lékaři. Křeče v břiše mohou přecházet i do svalů kolem, v některých případech i do celkové fyzické únavy a bolestí v kostech.

Fotografie: Freepik

Těžce se vám dýchá? Problém nemusí být nutně v dýchací soustavě

Další příznakem, který může označovat problém v tlustém střevě, je také dušnost a celkové těžké dýchání. Většina pacientů s rakovinou tlustého střeva si stěžují právě na dušnost, a tak je možné, že pocit nutnosti dýchat zhluboka a rakovina ve střevech může mít velkou spojitost.

Dalšími méně častými příznaky rakoviny tlustého střeva je například zvracení, celková nevolnost nebo svědění kůže či hormonální nerovnováha. Jestliže se potýkáte s takovými problémy, pak je nutné zbystřit nebo rovnou navštívit svého lékaře.

Zúžení stolice je zřetelným příznakem problému ve střevech

Změna velikosti v obvodu stolice může značit první informace o tom, že vaše střeva nefungují tak, jak mají. Může se tak stát proto, že se na stěnách střev usazuje mnoho toxinů nebo usazenin, které brání stolici k volnému průchodu a vyloučení. Při potřebě je také vylučování mnohem bolestivější a v souvislosti s vytlačením může vyjít také dost krve. V takový moment je nutné podrobit svá střeva důkladnému vyšetření.

Zdroj: Healthline