Za špatnou náladu a deprese může serotonin. Zvyšte jeho produkci přirozenou cestou

Pravděpodobně jste již několikrát za svůj život pocítili účinky stresu, formou bolesti hlavy, napjatých svalů, bezesných nocí, špatného trávení a mnoho dalších nepříjemných pocitů. Stres ovlivňuje celý náš život a může značně poškodit zdraví v dlouhodobém horizontu. Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak stres eliminovat a pomoci sami sobě zvýšením hladiny serotoninu v mozku.

Serotonin hraje roli v tom, jak se cítíme. Pravděpodobně jste již slyšeli, že je často označována jako „hormon štěstí“, což je pravda. Zvýšení hladiny serotoninu v našem těle může skutečně zlepšit naši náladu. Jde jen o to, že si nejsme vědomi, jak toho dosáhnout přirozeně. Pokud se chcete cítit mnohem lépe, můžete zkusit následující kroky.

Živočišné bílkoviny

Naše myšlenky a pocity mohou být ve skutečnosti vylepšeny správným druhem jídla, protože serotonin se „vyrábí“ v žaludku. K produkci serotoninu potřebuje lidské tělo tryptofan, který lze získat z živočišných bílkovin, jako je krůtí maso, mléčné výrobky, kuřecí maso, hovězí maso, vejce nebo ryby. Existují studie, které ukazují, že bílkoviny z vajec a syrovátky mohou skutečně zlepšit vaši produkci tryptofanu, což může výrazně zlepšit náladu.

Sluníčko

Dalším trikem, který vám umožní zvýšit produkci serotoninu v mozku, je jít na procházku a načerpat čerstvý vzduch a užít si sluníčka. Můžete tak učinit ráno nebo pozdě odpoledne po dobu 30 minut, mozek skutečně zareaguje zvyšováním hladiny serotoninu. I když je mírně zataženo, stále to funguje, což může pomoci zlepšit náladu.

Minimalizujte příjem cukru

Řeč je skutečně o klasickém cukru a tady se nevyplácí míchat jablka a hrušky, protože nejsou sacharidy, jako sacharidy. Pravdou totiž je, že s lepší náladou vám mohou pomoci i sacharidy, ale ty komplexní – hodné a zdraví prospěšné. Třeba z ovoce, ovesných vloček apod.

Bude-li řeč o cukru, toho se vyvarujte. Když začnete toužit po něčem sladkém, budete vědět, že vaše hladiny serotoninu jsou nízké. To je způsobeno skutečností, že serotonin potřebuje trochu inzulínu, aby mohl být produkován. Konzumovat příliš mnoho sladkého jídla však může selhat. Pokud je to možné, snižte příjem sladkých pochoutek, abyste mohli regulovat produkci inzulínu, aniž by došlo k havárii. Velké množství zpracovaného cukru vyvolává úzkost, strach, deprese.

Hýbejte se

Dalším způsobem, jak zvýšit hladinu serotoninu v mozku, je začít cvičit. Cvičení po dlouhém a stresujícím dni vám může pomoci cítit se lépe. Už jste možná slyšeli, že se při cvičení vyplavují do těla hormony štěstí. To je důvod, proč mnoho lidí vyrazí cvičit i po práci, aby co nejvíce uvolnili stres. Mnoho z těchto lidí potvrzuje, že i po předchozí únavě z práce, se po cvičení dostaví pozitivní nálada a energie.

Další tipy

  • Meditace

  • Jóga

  • Dechová cvičení

  • Relaxace – poslech příjemné hudby, četba

  • Koníčky – kreativní činnosti (malování, háčkování, pletení)

Fotografie: Pixabay