Nejúčinnější způsoby, jak se zbavit suché a popraskané kůže na patách. Pomohou suroviny ze spíže

Fotografie: Freepik

Nevzhledné praskliny na patách? Suché a popraskané paty nejsou jen estetickým problémem pro chůzi v sandálkách a žabkách, ale i zdravotním. Do hlubokých rýh se totiž chůzí naboso mohou zanést bakterie, obdobně ve veřejných bazénech a koupalištích jsou chodidla s prasklinami otevřenou branou různým patogenům.

Rány mohou svědět nebo pálit, suchá kůže se odlupuje. Jak dát paty zase do pořádku? S přírodními prostředky mohou být chodidla zase miminkovská! Jaké přírodní prostředky pro ošetření pat použít?

Citronová šťáva

Citron je přírodní kyselina a má dezinfekční a antiseptické účinky, proto skvěle odstraní odumřelé šupinky kůže. Šťávu z jednoho citronu nalijte do nádoby s teplou vodou a nohy koupejte alespoň 10 minut, poté odrhněte kůži pedikérskou škrabkou, omyjte, osušte a ošetřete olejem nebo mastným krémem. Koupel opakujte alespoň jednou týdně.

Olivový olej

Olivový olej má regenerační účinky a je balzámem pro suchou a popraskanou pokožku. Olivovým olejem můžete chodidla potřít, navléci ponožku a nechat působit přes noc, pokožka bude elastická a hydratovaná.

Fotografie: Pixabay

Olivovým olejem můžete také chodidla denně 10 minut masírovat. Můžete si vytvořit také vlastní hydratační krém z olivového oleje a levandulového éterického oleje, dobře promíchejte a rozetřete několikrát denně kapku oleje na paty.

Cukr

Paty ocení peeling pro odstranění odumřelé kůže a zvláčnění pokožky. Vytvořte si jednoduše vlastní peelingový krém ze 4 lžic krystalového cukru a 2 lžic olivového oleje. Vytvořenou pastou masírujte suché paty a chodidla, po masáži omyjte teplou vodou a ošetřete krémem.

Kurkuma

Infekce na chodidlech a nehtech nohou? Infekčními onemocněními trpí sportovci používající společné sprchy na sportovištích nebo zaměstnanci s kolektivními umývárnami.

Fotografie: Pixabay

Pomůže kurkuma, smíchejte 3 lžíce kurkumového prášku a 1 lžíci kokosového oleje a aplikujte na chodidla. Nechte působit 30 minut a následně umyjte mýdlem, dobře osušte a ošetřete zvláčňujícím krémem.

Med

Med obsahuje přírodní enzymy, je bohatý na vitamíny a minerální soli, má antiseptické a hojivé účinky, příjemně hydratuje pokožku, proto si připravte vlažnou koupel s medem. Nohy ponořte do roztoku asi na 15 minut, poté omyjte teplou vodou a osušte. Pokožka bude už po první koupeli jemnější.

Fotografie: Pixabay

Mléko

Mléko přispívá ke zdravému vzhledu pokožky, obsahuje vitamín A, ale také kyselinu mléčnou, která podporuje regeneraci. Mléčnou koupel si připravte z horké vody a mléka v poměru 1:1.

Sezamový olej

Rostlinný olej ze sezamových semen má antibakteriální účinky, obsahuje vitamín E a další druhy kyselin a enzymů. Nejprve si namočte nohy na 10 minut do teplé vody, poté osušte a rozetřete na pokožku sezamový olej, nechte působit přes noc. Kůže na chodidlech bude jemná a hebká.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]