Čištění uší vatovými tyčinkami může časem vést ke ztrátě sluchu

Fotografie: Depositphotos

Uši jsou částí těla, jejíž správná hygiena je pro mnoho lidí stále oříškem. Mnozí doposud netuší, jak si mají uši čistit správně. Kvůli časté chybě se u nich mohou objevit zdravotní potíže.

Člověk by se měl již od malička naučit základním hygienickým návykům. Některé děti si už ale odmalička čistí některá místa na těle špatně, jelikož je to tak naučili jejich rodiče. U někoho se může stát, že pokud si bude špatně čistit například uši, objeví se u něj zdravotní potíže spojené se sluchem, říká lékařka Deborah Weatherspoon.

Základní hygienické návyky

Děti se už od mala učí, že by si měly čistit zuby ráno i večer. Ráno by si měly učesat vlasy, umýt obličej a večer zase umýt celé tělo. Některé děti jsou také vedené k tomu, aby si čistily uši vatovými tyčinkami. Tato metoda ale pro čištění uší není vůbec vhodná, a může se tak lehce stát, že vaše dítě za vámi přijde s určitými zdravotními problémy.

Čištění uší vatovými tyčinkami

Pokud patříte mezi ty, kteří si neustále čistí uši vatovými tyčinkami, jistě nebudete první ani poslední na tomto světě. Raději v této činnosti ale nepokračujte, jinak byste si mohli ošklivě ublížit. Čištění uší vatovými tyčinkami není vhodné z toho důvodu, že v momentě, kdy zasunete tyčinku do ucha, zatlačíte si do ucha i maz a nečistoty, jež se nachází ve zvukovodu.

Zdravotní problémy kvůli vatovým tyčinkám

Jestliže si budete pravidelně čistit uši vatovými tyčinkami, budete si do zvukovodu zasouvat velkou část nečistot, která se usazuje na bubínku. Časem se tak může stát, že přijdete o sluch nebo budete mít jiné komplikace spojené se sluchem. Maz v uších, jenž není zatlačen až k bubínku, chrání ucho před infekcemi a bakteriemi. Zároveň se stará o správnou vlhkost ve zvukovodu.

Fotografie: Pixabay

Jak správně vyčistit uši

Je zcela jasné, že pokud jste si doposud čistili uši vatovými tyčinkami, nechcete se vzdát toho, abyste měli čisté uši. Místo vatových tyčinek proto raději příště sáhněte po speciálních sprejích na čištění uší, které zakoupíte v lékárně. Při výběru můžete v lékárně požádat o radu, a uděláte tak něco dobrého pro své uši.

Zdroj: Healthline, Healthline