Vydávali se za zaměstnance banky. Podvodníci dostali z muže skrz telefonát přes 50 000 Kč

Fotografie: Jarda 75 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Případů, kdy si podvodníci přijdou na pěkné peníze, neustále přibývá. Lidé jim sami údaje k účtu nebo převodu prostředků nadiktují. Jako tento 38letý muž, jemuž zbyly jen oči pro pláč.

Banky, státní instituce, média i Policie ČR neustále upozorňují na nové a nové triky podvodníků, jimiž se snaží dostat k prostředkům, které mají klienti uložené v bance. Triky jsou stále sofistikovanější a historky uvěřitelnější. Platí tak jediné. Nikdy nedávejte nikomu své přístupové údaje k bance ani nenakládejte se svými prostředky na účtu podle pokynů „bankéře“ na telefonu. O tom, jak během chvilky můžete přijít o své úspory, se přesvědčil i tento 38letý muž z Polska.

Přepojili ho na „bezpečnostní oddělení“ banky

Tento čerstvý případ sice pochází z Polska, ale s úplně stejným trikem se můžete setkat i u nás. 38letého muže kontaktovala kolem 13:00 telefonicky žena, která se představila jako zaměstnankyně jeho banky. Oznámila mu, že se někdo pokouší provést z jeho účtu neoprávněný převod a přepojila muže na „bezpečnostní oddělení“ banky, kde s ním tento problém vyřeší.

Hovor převzal muž, který jej instruoval kam prostředky převést, aby zabránil jejich zneužití. Muž nepojal žádné podezření a schválil několik převodů ze svého účtu. Poté mu muž na druhém konci telefonu řekl, že nyní musí zavěsit, aby byly schváleny dříve zadané kroky. Muž se po ukončení telefonátu podíval na svůj účet a zjistil, že mu na něm chybí v přepočtu přes 50 000 Kč.

Někdy se snaží získat speciální aktivační kód

Poté, co kontaktoval horkou linku své banky, zjistil, že se stal obětí podvodu. Nezbylo mu tak nic jiného, než vše nahlásit na policii. Avšak pravděpodobnost, že své peníze ještě někdy uvidí, není velká. A podvodníci si mnou ruce. Jejich podvody působí totiž čím dál tím důvěryhodněji. Pamatujte však, že nyní je v oblibě dostat oběť do časové tísně, kdy v ní vzbudíte pocit, že přijde o peníze, pokud okamžitě nepodnikne příslušné kroky.

Fotografie: Depositphotos

Tato manipulace se často setkává s úspěchem, protože lidé pod vlivem stresu mnohem méně zapojují kritické myšlení. Podvodníci také vědí, že už jim málokdo dá přímo své přístupové údaje do bankovnictví. Zaměřili se tedy na získání aktivačního kódu. To je unikátní číselný kód, který získá klient v bankomatu, na pobočce nebo v klientském centru. I tento kód je pak podle SeznamZprávy přímou vstupenkou do vašeho bankovnictví.

Policie před Vánocemi varuje před nejčastější zlodějskou metodou tohoto období. Dejte si pozor na tuto věc

„Naše doporučení jsou pořád stejná: nikdy nikomu nedávejte své citlivé údaje jako číslo karty nebo přístup do internetového bankovnictví. Bankéř je po telefonu nikdy vědět nechce, nepotřebuje. Pokud si nejste jistí, zavolejte do své banky,“ řekl mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša. Stále se také můžete setkat s podvody při výběru z bankomatů. Jaký trik podvodníci používají jsme nedávno na SvětěKreativity osvětlili.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*