Policie varuje: Pokud u bankomatu uvidíte tento předmět, raději se mu vyhněte. Jde o podvod zlodějů

výběr z bankomatu
Fotografie: Freepik

Podvodníci vymýšlejí důmyslné způsoby, jak klienty vybírající z bankomatů okrást. Vestavěná čtečka karet, zablokovaná výdejní lišta a další triky, které vás připraví o peníze.

Každoročně u nás dochází přibližně k 7 000 případů zneužití platebních karet, kdy jsou lidé podvedeni u bankomatu a přijdou o peníze. Způsobů, které podvodníci používají, je celá řada. Na co byste si u bankomatu měli dávat pozor a kdy byste od něj rozhodně neměli odcházet, abyste o své peníze nepřišly?

Prohlédněte si bankomat, ze kterého vybíráte

Pokud se chcete vyhnout nepříjemnému překvapení, měli byste si před každým výběrem bankomat dobře prohlédnout. Některé detaily vás mohou upozornit na to, že se vás někdo chystá okrást. Na klávesnici tak může být nalepená tenká mikrofólie, na, které zůstanou vyznačené klávesy, kterých jste se dotkli. Tak jednoduše podvodníci odhalí váš PIN.

Další trik, který podvodníci používají je falešná lišta pro výdej peněz. Jednoduše přelepí výdejní lištu tou falešnou, která je navíc opatřená fólií, na kterou se vydávané peníze přilepí. Ve chvíli, kdy čekáte na vydání peněz vám však žádné peníze nevyjedou. Většina lidí se po nějaké době rozhoduje od bankomatu odejít a nahlásit tuto chybu bance.

V tu chvíli přichází k bankomatu podvodník, který falešnou lištu odlepí i s vašimi nevyzvednutými penězi. Pokud se vám stane, že bankomat vás vyzývá, abyste si odebrali vydanou hotovost, ale žádná se nikde neobjeví, od bankomatu neodcházejte. Kontaktujte horkou linku banky, případně přivolejte polici. S velkou pravděpodobností se vás někdo snaží připravit o peníze.

Ani kartu nenechávejte nikomu na očích

Někdy vám také podvodník ochotně přispěchá na pomoc. Poté, co umístí magnetický pásek do otvoru pro vložení karty, vám po výběru už karta nevyjede zpět. V domnění, že vám ji spolkl bankomat odcházíte řešit situaci do banky. Vaši kartu zatím vyzvedává podvodník. Pokud se snažíte spolknutou kartu získat přes bankomat zpět a otálíte u něj, podvodník vám ochotně přijde pomoci.

Šidit na samoobslužných pokladnách se nevyplácí. Tohle vám hrozí, pokud se „ukliknete“

Ví totiž, jakou kombinaci kláves zmáčknout, aby vám karta vyjela. K té je však potřeba i váš PIN. Důvěřivě ochotného zachránce poslechnete a ten si váš PIN bez problémů zapamatuje. Po několika pokusech zhodnotíte, že je potřeba opravdu vše řešit s bankou. Podvodník na oko odchází a jakmile zmizíte za rohem, vytáhne vaši kartu, ke které má teď dokonce i PIN.

Podvodníci jsou opravdu vynalézaví a způsobů jak vás u bankomatu okrást je mnohem více. Vždy, když zadáváte PIN, chraňte klávesnici druhou rukou. Dnešní mobilní telefony a kamery dokáží z velké dálky natočit, jaká tlačítka mačkáte. Nikdy ve frontě u bankomatu nevytahujte kartu předem. I tady si ji šikovný podvodník dokáže nenápadně nafotit a získá tak údaje, které mu stačí třeba na nákupy na internetu.

Zdroj: Domek i Ogrodek

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]