Proč vám váš pes olizuje nohy? Je to v pořádku? Pravý důvod sahá mnohem hlouběji

Fotografie: iStock

Někteří pejsci si v olizování nohou svých majitelů doslova libují. Nemusí to znamenat nic vážného, někdy se však může jednat o úzkost, kterou váš pes pociťuje.

Vrátíte se z procházky, vylezete ze sprchy nebo jste právě ulehli ke spánku a v tu chvíli se vám pejsek vrhne k nohám a začne je olizovat. Někomu to vůbec nemusí vadit někomu je to však velmi nepříjemné nebo ho to lechtá. Proč to pejsci dělají, o čem to může vypovídat a jak jim olizování našich nohou můžeme rozmluvit?

Proč to dělá?

Pejsek vám olizováním nohou sděluje, že mu na vás záleží a chce si získat také vaši pozornost. Navíc nohy jsou plné pachů a to je pro pejska pole plné informací o vás. V některých případech však může jít i o signál, že se pejsek tímto způsobem uklidňuje, protože pociťuje úzkosti a tato činnost ho uvádí do klidu a relaxace.

Psi mají, oproti nám lidem, nesmírně vyvinutý čich, proto dokážou z našich nohou vyčíst vše a jsou v tom lepší než detektiv. Poznají, kde jste chodili, co jste jedli nebo co právě cítíte. Ačkoliv nám možná nohy nepřijdou tak zajímavé, pro psy jsou feromony z našich nohou doslova fascinující. Také je přitahuje sůl z našeho potu.

Fotografie: Freepik

Pokud tedy máte nohy zdravé, nepoužíváte žádné chemické krémy, přípravky proti lupénce nebo na otoky nohou, pak vaše nohy pro psa nepředstavují žádné nebezpečí. Pokud vám to není nepříjemné, klidně psa nechejte, ať vám takto projevuje svou náklonnost. Máte-li podezření, že se tímto způsob váš pejsek snaží zbavit úzkosti, raději se poraďte s veterinářem, abyste mu mohli pomoci.

Jak ho to odnaučit?

Někdy jsou však pejsci natolik posedlí olizováním nohou, že to může být skutečně velmi obtěžující. Existuje pár tipů, jak pejskovi tuto činnost znesnadnit a vaše nohy pro něj učinit méně atraktivní. Pro začátek zkuste pejskovu pozornost odvést nějakou hračkou, míčkem nebo kousátkem, aby se zabavil jinak.

Vaše nohy pes miluje kvůli pachům, pokud si tedy nohy umyjete, nejspíš se na nějakou dobu útokům svého pejska vyhnete. Zkuste také na psí olizování reagovat naprosto neutrálně. Ani smích, ani zlost. Buďte nevšímaví a klidně i odejděte z místnosti. Někdy pejskové olizují nohy právě kvůli reakci svých páníčků. Pokud vás to lechtá a vy se smějete, možná to pejsek dělá jednoduše proto, aby vás rozesmál.

Fotografie: Freepik

Je to trochu jako s dětmi. Musíte být ve svých sděleních konzistentní a důslední. Budete-li pokaždé na olizování reagovat jinak, váš pejsek bude zmatený a nejspíš ho tak zlozvyku neodnaučíte. Dávejte mu tedy jasné zprávy, pejsek si musí z vašeho jednání uvědomit, že olizování nohou není to, co preferujete.

Zdroj: Thekennelclub

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]