Tymián jako ideální léčivá rostlina na mnohé zdravotní neduhy

Tymián nazýváme botanicky Thymus vulgaris. Někdy je tato bylina známá i jako mateřídouška obecná. Tymián se nejčastěji užívá v kulinářském světě k ochucování mnoha druhů pokrmů. Je oblíbenou přísadou do polévek, omáček, nebo salátů. Jeho blahodárné účinky však nemají hranic a příznivě působí na naše tělo i v podobě odvarů, či tinktur. To věděli již ve starověkém Řecku, kde se hojně tymián používal především k detoxikaci organismu.

Léčivé účinky tymiánu obecného

Jak již bylo uvedeno v úvodu, tymián má nespočet léčivých účinků na naše tělo. Mezi ty základní můžete zařadit:

  • Antiseptický účinek: dle jistých studií bylo prokázáno, že tymián působí proti neuvěřitelnému množství různých bakterií (až 120 druhů). Může pomoci při onemocněních v dutině ústní, respiračních chorobách, nebo při nemocech močového ústrojí. Velmi efektivní je tymián konzumovat ve formě odvaru, či výluhu. Hodí se však i na různé masové pokrmy a saláty.
  • Protizánětlivý účinek: tymián je účinný přírodní antioxidant. Obsahuje totiž prospěšnou látku thymol, díky je schopná tato bylina zmírnit příznaky astma. Rovněž tymián podpoří vyčištění dýchacích cest. Ideální metodou je inhalace tymiánového výluhu. Do mísy vložte dvě lžíce sušeného tymiánu a zalijte horkou vodou. Nakloňte hlavu nad nádobu, přehoďte přes se ručník a inhalujte vzniklou léčivou páru.
  • Antimikrobiální účinek: pokud vás pobolívá v krku, nebo máte v dutině ústní probíhající zánět, tymián taktéž pomůže. Popíjejte tymiánový čaj alespoň třikrát denně a bude vám lépe. Posílá celkově váš imunitní systém a potlačí zánětlivé procesy. Pro intenzivnější efekt můžete do odvaru přidat i eukalyptový med, nebo citronovou šťávu.
  • Antivirový účinek: především v zimních měsících, kdy můžete onemocnět chřipkou, či se nachladit se doporučuje tymián inhalovat. Pár kapek éterického oleje v horké vodě udělá své.

Další příznivé účinky tymiánu

Skvělým způsobem dokáže tymián pomoci i ohledně potíží s trávicím traktem. Zklidní a podpoří léčbu zánětů v trávicím ústrojí. Rovněž působí proti průjmům a nadýmání. Tymián je také značným stimulátorem krevního oběhu, a tak jej lze použít i jako přírodní afrodiziakum. Pakliže vás poštípal komár a místo na pokožce svědí, přiložte na něj listy tymiánu a pocit svědění se zmírní.

Tymiánové aroma je velice příjemné, proto jím lze rozvonět i byt v rámci aromaterapie. Maximální možná doba vnitřního či vnějšího užívání tymiánu by neměla překročit tři týdny. Předávkování tymiánem totiž může vést k hypertenzím, či alergickým projevům.

Kdy se konzumace a inhalace tymiánu nedoporučuje?

Tymiánu by se měli obloukem vyhnout ti lidé, kteří mají v medikaci léky na ředění krve. Rovněž se tymián nedoporučuje konzumovat a inhalovat těhotným ženám.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]