Varovné signály, které ukazují na špatnou funkci ledvin. Jejich přehlížení může způsobit značné komplikace

Fotografie: Depositphotos

Poškození ledvin se může časem zhoršovat a vést až k jejich selhání. Je proto zapotřebí si včas všimnout příznaků, kterými nám naše tělo dává najevo, že něco není v pořádku.

Ledviny jsou párový orgán, který je umístěný po obou stranách páteře. Mají fazolovitý tvar a na povrchu jsou hladké. Díky tomu, že jsou velmi prokrvené, mají červenou až hnědou barvu. Ledviny jsou zavěšeny, jejich poloha se proto může měnit, a to například během dýchání. Jejich funkcí je tvorba moči a její následná extrakce. Slouží také k udržení homeostázy a regulaci objemu vody a krevního tlaku. Pomáhají také při vylučování toxických látek, ale i léků z našeho metabolismu.

Fotografie: Depositphotos

Chronické onemocnění nebo až selhání ledvin

Pokud budeme dlouhodobě ignorovat příznaky onemocnění ledvin, může dojít až k jejich selhání. To může být chronického, ale i akutního původu. Paradoxně mnohem lépe léčitelné je onemocnění akutní. Chronické selhání ledvin je totiž jejich dlouhodobá dysfunkce, a to v trvání minimálně tří měsíců. Toto poškození ledvin je mnohdy nevratné. Lékař úroveň poškození určí podle měření rychlosti glomerulární filtrace.

Fotografie: Pexels

Onemocnění ledvin se objevuje velmi nenápadně a mnohdy trvá dlouhou dobu, než si příznaků vůbec povšimnete. Mezi jeden z nejčastějších příznaků patří únava. Vzhledem k tomu, že naše ledviny nefungují správně, nedochází k odplavení toxinů z našeho těla, a ty se poté hromadí. To vede ke vzniku velké únavy, protože je přímo ovlivněn náš krevní systém.

Viditelné příznaky na našem těle

Na dolních končetinách můžeme velmi často pozorovat otok. Díky své nedostatečné funkci nejsou totiž ledviny schopny z našeho těla odstraňovat sodík. Mnohdy dochází také k poruše rovnováhy minerálů v našem těle, což vede ke vzniku suché pokožky a ke svědění. Ojedinělá není ani bolest v oblasti ledvin. Pokud ledviny nejsou schopny zbavovat naše tělo přebytečných tekutin, dochází k jejich hromadění na neobvyklých místech. 

Fotografie: Pexels

Jedním z nich mohou být i naše plíce. Při onemocnění ledvin tedy často můžeme pozorovat dušnost. Typické jsou otoky v oblasti očí. Ty má za následek hlavně únik bílkovin do moči. Objevuje se u nás ale také snížená chuť k jídlu, častá potřeba močit a vysoký krevní tlak.

Nadměrná hladina vápníku a fosforu může vést i k výskytu křečí. Jasným příznakem toho, že bychom neměli návštěvu lékaře již více odkládat, je přítomnost krve nebo pěny v naší moči.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]