Lékaři se obávali nejhoršího, když se dcera narodila. S harlekýnskou ichtyiózou přežije jen polovina dětí

Fotografie: Depositphotos

Těšili se na příchod své dcery. Záhy po porodu však lékaři viděli, že toto dítě možná nepřežije. Pohled na miminko s touto genetickou vadou je jen pro silné povahy.

Bohužel ne všechny děti se narodí zdravé. Existuje mnoho vad a onemocnění, s nimiž se miminka mohou narodit. Ani vyšetření v těhotenství nemusí vždy odhalit, že miminko není zdravé. V případě této holčičky tak její rodiče čekal šok. Když po porodu dostali dceru do náruče, jen těžko se bránili slzám. Nebyly to však slzy štěstí.

Zdravotníci na sále začali panikařit

Jennie Wilklow se s manželem těšili na své první dítě. Jako všechny nastávající maminky i Jennie chodila na pravidelné těhotenské kontroly. Ty nikdy neodhalily žádný problém a zdálo se, že jejich holčička bude naprosto zdravá. Ve 34. týdnu se však situace zdramatizovala a Jennie začala rodit. Holčička byla přivedena na svět akutním císařským řezem.

„Je krásná“ slyšeli rodiče od zdravotníků, když miminko vyndali z dělohy. Pak však v místnosti zavládla panika. Rodiče okamžitě pochopili, že se něco děje. Obličej miminka se náhle začal měnit. Jeho kůže úplně ztvrdla a začala praskat. Na místech prasklin se objevovala krvavá místa. Oči miminka byly úplně rudé.

Myslela, že jen přibrala, ale pak porodila ve sprše své třetí dítě. Případ, nad kterým i lékaři kroutí hlavou

Harlekýnská ichtyióza, tak zněla diagnóza, kterou mnoho miminek nepřežije. Malá Anna však byla velká bojovnice. Putovala okamžitě do inkubátoru a lékaři jí poskytli špičkovou péči. Dříve byla tato diagnóza 100% smrtelná a miminka se dožila maximálně pár dní. V dnešní době se podaří zachránit asi polovinu dětí.

I přes jistá omezení mohou žít spokojený život

I když byly chvíle, kdy si Jennie přála, aby její dcera raději vydechla naposledy, protože nechtěla, aby trpěla bolestí, dnes je tou nejšťastnější maminkou na světě. Toto onemocnění patří k těm nejvážnějším. Kůže miminka roste několikrát rychleji, než je obvyklé. Brzy začne tvrdnout, rohovatět a praskat. Mnoho dětí umírá na sepse nebo jiné infekce, které se do těla jednoduše dostanou.

Děti také mají deformovaný nos, uši i oči. Pokud však přežijí první rok života, onemocnění se začne projevovat v mírnější formě. I když je nutné o pokožku důsledně pečovat a hlídat si změny teplot, dá se říct, že později se těmto dětem i rodičům více uleví. Jennie na svém instagramu zveřejnila vzpomínkovou fotografii z porodnice a popřála své dceři, které se dnes daří mnohem lépe, k narozeninám.

„V nejtěžší den svého života budu navždy vděčná sestrám, které pořídily mé nejcennější snímky. Ve chvílích, kdy to byla ta nejvzdálenější věc v mé mysli, věděly, že je budu potřebovat. Před šesti lety jsme přivítali Annu na tomto světě. Ten okamžik a všechno po něm nás změnilo tím absolutně nejlepším způsobem. Všechno nejlepší k narozeninám, Anno.“

Zdroj: Newly

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]