Paraneoplastický syndrom je soubor jasných příznaků, které souvisí s rakovinným bujením v organismu

Fotografie: Shutterstock

Pokud vám pojem paraneoplastický syndrom nic neříká, záhy se vše podstatné dozvíte. V podstatě se jedná o komplex příznaků, které souvisí s rakovinným bujením v organismu. Podle druhu těchto projevů se dělí na neurologický, hematologický, nefrologický, endokrinní, nebo metabolický syndrom.

Také se u nemocného mohou objevit systémové změny, jako je náhlý až abnormální úbytek hmotnosti, či urputné svědění kůže. Vždy je dobré mít se při těchto symptomech na pozoru. Mohou značit i závažné onkologické onemocnění.

Jak se projevuje paraneoplastický kožní syndrom?

Co se týká kožních změn při nádorovém bujení, můžete vysledovat tyto projevy:

  • Tvorba bolestivých a erozivních lézí: ty se objevují v oblasti rtů, na dásních, jazyku, či u spojivky.
  • Na těle se objevují hnědé skvrny, zejména v kožních záhybech, na loktech a kolenech. Vyskytovat se však mohou i na rtech, či v ústech. To může značit počínající rakovinu žaludku a méně často rakovinu plic.
  • Patrný je i mohutný výsev seborrhoických bradavic a urputné svědění pokožky, což je nejčastěji přisuzováno adenokarcinomu žaludku, nebo rakovině prsu či plic.
  • Zbystřit byste měli i v případě, že kůže se začíná nepřirozeně odlupovat a tvoří se vám otoky. Společně s rudým zbarvením jazyka se jedná o poměrně typické příznaky rakoviny slinivky, ledvin či plic.
  • Nezvykle vyhlížející dlouhé a jemné ochlupení podobající se spíš vlasu (vyskytující se kdekoliv na těle) může rovněž značit rakovinu slinivky, plic, střeva, či akutní leukémii).
  • Na kůži se mohou tvořit během nádorového onemocnění i puchýřky, vřídky, léze a edémy.

Jak se projevuje paraneoplastický neurologický syndrom?

Mezi poměrně vzácné projevy paraneoplastického neurologického syndromu patří:

  • Svalová slabost, poruchy potence, ortostatická hypotenze, smyslové poruchy, sucho v ústech a poruchy pocení. To vše může naznačovat vznik malobuněčného karcinomu plic.
  • Fotosenzitivita, zhoršená zraková ostrost, omezení zorného pole a závratě mohou naznačovat rakovinu prsu, vaječníku, nebo malých buněk.

Jak se projevuje paraneoplastický hematologický syndrom?

Nyní si představme základní projevy hematologického paratumorového syndromu:

  • Tvorba spontánních hematomů, krvácení do trávicího traktu, žilní trombóza, gangréna, tachykardie, či edém mohou značit rozptýlené rakovinné bujení nebo leukémii.
  • Opakující se krvácení z nosu, modřiny, silné menstruační krvácení a dlouhodobé krvácení po operaci mohou naznačovat myelom, lymfom, nebo myeloidní fibrózu.
  • Bolestivost, citlivost a zarudnutí kůže mohou značit rakovinu slinivky.
Fotografie: Freepik

Jak vypadají projevy metabolické a endokrinní (např. u rakoviny plic)?

Při rozvoji rakoviny plic je možné zpozorovat i slabost, změnu zabarvení kůže, silný pocit hladu, zvracení, nevolnosti, tachykardie, třes rukou, úzkosti, nebo rozostřené vidění.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]