Rozpoznejte projevy nedostatku hořčíku v těle včas a zvolte vhodné způsoby jeho doplnění

Fotografie: Freepik

Pro udržení jakési homeostázy (vnitřní prostředí) lidského těla je důležité doplňovat vitamíny a minerální látky. Z těch je podstatný především sodík, draslík a také například hořčík. Nyní vám prozradíme, jaké můžete pociťovat obtíže, pokud jej budete mít nedostatek.

Jaké zdravotní neduhy značí deficit hořčíku?

Abychom si udrželi zdraví, je důležité denně přijmout alespoň 300 až 450 mg hořčíku. Tento minerál udržuje svalové a nervové funkce. Kromě jiného zajišťuje dostatek energie na celé dny. Jaké známky značí jeho nedostatek?

  • Svalové křeče: pokud v jídelníčku nemáte zastoupené potraviny doplňující hořčík, můžete časem pociťovat nepříjemné svírání ve svalech. Křeče jsou někdy až bolestivé. V těchto případech je doporučováno konzumovat denně doplňky potravy s obsahem hořčíku (např. šumivé tablety). Vhodné jsou tyto doplňky i pro těhotné, které mohou rovněž trpět svalovými křečemi.
  • Vysoký krevní tlak: nejste léčení na hypertenzi a tlak vám vyletěl do závratných výšin? Pak můžete mít také výrazný deficit magnezia. Dobré je se čas od času změřit tlakoměrem a v případě opakujících obtíží raději navštívit lékaře. S výhodou bude, když si nasadíte hořčík. Tlak by se měl tím pádem postupně znormalizovat.
  • Zácpa: pakliže míváte častější obtíže s vyprazdňováním, napravíte to, když do jídelníčku zařadíte potraviny obsahující hořčík. Kromě jiného si také zakupte doplňky stravy. Ve výsledku se vaše střevní peristaltika zase obnoví. Magnezium totiž v tenkém střevě udržuje tekutiny.
Fotografie: Freepik
  • Úzkostné pocity a náhlé smutky: zhoršená nálada je rovněž výsledkem nedostatku hořčíku. Můžete být plačtivější a skleslejší než obvykle. Je tedy všeobecně známé, že pokud chcete náladu pozdvihnout, měli byste užívat delší dobu doplňky s magneziem.
  • Srdeční arytmie: zaznamenali jste u sebe zvýšenou únavu a nepravidelné pulzy? Potom se také zaměřte na magnezium v jídelníčku. Jestliže by obtíže přetrvávaly, je dobré si opět zajít k ošetřujícímu lékaři, který natočí EKG a případně doporučí kardiologické vyšetření.
  • Nespavost: problémy s usnutím jsou opravdovým problémem. Spánek totiž potřebujeme k celkové regeneraci organismu. Nespavost může být pevně spjata s nedostatkem magnezia. Nasaďte si tablety nebo popíjejte nápoje s hořčíkem a brzy budete spát zase jako miminko.
Fotografie: Freepik

Nepřekonatelná touha pojídat čokoládu a pravidelné užívání medikace

Problémy s hladinou hořčíku v organismu můžete mít i tehdy, pokud máte abnormální touhu pojídat čokoládu. Ta totiž tento minerál z části obsahuje. Pozor však na její konzumaci v nepřiměřeném množství. Nejvhodnější je ta hořká s vysokým podílem kakaa. Minerální nerovnováhu může způsobovat i pravidelné užívání medikace, tj. antikoncepce, antibiotika, léky na srdce, nebo astma.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]