Listy maliníku jsou vhodné pro čaj, který nejen skvěle chutná, ale také má léčivé účinky

Maliny zahradní jsou malým zázrakem, co se týče léčivých účinků, které můžou přinést našemu tělu. Mimo jiné má i svou druhovou příbuznou Malinu červenou. Botanicky se maliny nazývají Rubus Idaeus. Toto lahodné ovoce můžete hledat v podstatě kdekoliv na světě, v Evropě, Americe i Asii.

K použití je vhodný nejen plod maliny, ale i její listy

Maliny se jí nejčastěji syrové, mají krásný červenorůžový nádech a velmi sladkou chuť, pokud jsou správně zralé. Užívat je ale můžete prostřednictvím čajů, sušené. Mají ohromující účinky a široké spektrum použití. Používají se dokonce i sušené listy a kořeny malin. Listy malinovníku obsahují vápník, vitamíny A, vitamín C. Odvar z malinových listů má taktéž uvolňující a stimulační účinky, nedoporučuje se ale ve větším množství u těhotných a kojících žen. Ty by ho měly užívat střídmě.

Na nachlazení odvar z malinových lístků

Pokud při léčbě bolestí v krku a nachlazení preferujete přírodní produkty, ideálním pomocníkem je odvaz z malinových listů. Odvar zhotovíte tak, že dvě malé lžičky sušených malinových listů zalijete vroucí vodou, přikryjete talířkem a necháte louhovat asi deset minut. Při bolesti v krku posléze přeceděný odvar kloktejte, sníží dobře i případnou teplotu. Pozor! Neměli byste odvar polykat, je silný!

Malinové lístky na gynekologické potíže

Čaje ze sušených malinových listů jsou taktéž doporučovány ženám, které mají potíže s otěhotněním. Výluh může pomoci vyrovnat ženinu hormonální hladinu v krvi. Na šálek čaje se doporučuje použít jednu kávovou lžičku sušených malinových lístků. Louhovat byste měli nechat čaj alespoň 5 minut.

Popíjet se doporučuje až třikrát denně. Jestliže má žena rizikové těhotenství, malé množství čaje z malinových listů může pomoct přecházet nechtěným potratům. Výborný je tento čaj i na obtíže spojené s menstruací, především pak jako lék na křeče v břiše, jelikož napomáhá uvolnění svalstva dělohy. Může také pomoct proti silnému krvácení v období menstruace.

Čaj z malinových listů podpoří léčbu hluboké žilní trombózy

Sušené malinové listy mají jak vidno široké možnosti užití. Můžete je mimo jiné použít i na podporu léčení hluboké žilní trombózy. Čaj připravte opět z jedné kávové lžičky sušených lístků malinovníku na jeden šálek a popíjejte dvakrát denně.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]