Úklid bez chemie: Místo drahých čisticích prostředků využijte nečekanou sílu obyčejného citronu. Kde všude může pomoci?

Fotografie: Depositphotos

Patříte-li mezi příznivce „zero waste“, určitě se vám budou hodit následující tipy na ekologický přípravek do domácnosti.

Nastává období, kdy citrony nebudou chybět v žádné domácnosti. Díky mnoha obsaženým vitamínům a živinám se umisťují na předních příčkách v seznamech super zdravých potravin. Kromě vymačkání citronu do čaje nebo salátové zálivky se však skvěle hodí jako ekologický čisticí prostředek. Věděli jste to? Poradíme vám, jak efektivně využít také citronové slupky a docílit tak nulového odpadu.

Ekologický pomocník z lednice

Citron rozhodně nepatří k obyčejným druhům ovoce. Obsahuje totiž vysoké množství flavonoidů, díky nimž se může stát všestranným pomocníkem v péči o pleť, vlasy a samozřejmě v boji proti různým zdravotním neduhům. Obsahuje kyselinu citronovou, která dělá z citronu úžasný čisticí prostředek. Můžeme ho použít k vyčištění odolných skvrn, k odstraňování vodního kamene nebo jako ekologický čistič pračky. Tento víceúčelový prostředek jednoznačně patří k nejoblíbenějším babským trikům.

Fotografie: Piqsels

Čištění domácnosti přírodními produkty

Většina komerčních čističů dostupných v obchodech je plná chemických látek, které škodí jak životnímu prostředí, tak našemu zdraví. Při čištění domova vybírejte čističe, které jsou šetrné, levné a dostupné. Mezi takové čističe kromě citronu patří například rajčata, marseilské mýdlo nebo jedlá soda.

Fotografie: Piqsels

V čem pomůže citronová kůra?

  • Odstraní skvrny od potu a vyčistí oděv

Citron je skvělý spojenec při čištění textilu. Stačí, když na skvrnu nasypeme trochu jedlé sody a potřeme ji kůrou z citronu. Smícháním horké vody s pár kapkami citronové šťávy vznikne skvělý čistič látky. Tu do citronové lázně asi na hodinu namočíme. Prádlo pak můžeme vyprat ručně s přidáním oblíbeného pracího prášku nebo ekologičtější varianty – marseillského mýdla. Znečištěný oděv můžeme také vyprat klasicky v pračce.

  • Vyčistí různé povrchy

Pokud potřebujeme vyčistit kuchyňský dřez, umyvadlo nebo různé nerezové či keramické povrchy, nepotřebujeme k tomu kupovat drahé čističe z drogerie. Velmi dobře nám k tomuto poslouží samotný citron. Je skvělým pomocníkem v boji proti vodnímu kameni. Vymačkanou půlku citronu jednoduše použijeme jako houbu, kterou povrch vydrhneme. Poté ho stačí opláchnout čistou vodou. Chceme-li dosáhnout krásného lesku kohoutků nebo jiných nerezových povrchů, vyleštíme je suchou utěrkou z mikrovlákna. Stejně můžeme postupovat i při čištění kuchyňských spotřebičů.

Fotografie: Piqsels
  • Domov se svěží vůní citronu

Kdo by nemiloval krásně provoněnou domácnost. Citron je nejen vynikajícím čističem, ale dokáže váš domov příjemně osvěžit. Povařením citronové kůry v hrnci po dobu asi 30 minut vznikne přírodní aroma difuzér. Vychladlý roztok nalejeme do rozprašovače a užíváme ho dle zvyklostí. Výsledek pomůže eliminovat nepříjemné pachy. Tento tip si určitě oblíbíte.

  • Funguje jako odmašťovač

Zapomeňte na utrácení za odmašťovače v supermarketech a s klidným svědomím využijte sílu citronu, který je perfektním odstraňovačem většiny mastných skvrn. Použijte kůru z pěti citronů, kterou nakrájejte na malé kousky a vložte do skleněné nádoby. Následně vše zalijte octem a nechte odstát po dobu asi čtrnácti dní. Celou směs pak přeceďte. Hotovo. Máte po ruce ekologický a přírodní odmašťovač.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]