Alternativní využití jedlé sody, která vám usnadní každodenní život. Škoda, že jste je neznali již dříve

Fotografie: Freepik

Jedlá soda je nejen ekologický produkt, také je cenově dostupná a seženeme ji v každém obchodě. Její využití je všestranné a pomůže nám v domácnosti více, než si myslíme.

Tento univerzální bílý prášek najde své využití nejen v kuchyni při vaření, ale i v koupelně při úklidu. Prospěšný nám může být i v péči o naše zdraví. Jeho výhodou je jeho dostupnost, ale také to, že je biologicky rozložitelný, nepředstavuje tedy zátěž pro životní prostředí. Je to produkt, který bychom měli mít doma, protože nám může posloužit více, než si na první pohled myslíme. Můžeme na něj narazit pod názvem jedlá soda, uhličitan nebo hydrogenuhličitan sodný. 

Fotografie: Freepik

Využít ji můžeme každý den 

Jedlá soda je perfektním pomocníkem při ústní hygieně. Pomáhá nám bojovat proti nepříjemnému zápachu z úst. Má totiž antibakteriální účinky a pomáhá odstraňovat nečistoty z mezizubních prostorů. Jednoduše stačí naředit lžičku jedlé sody ve vodě a vzniklý roztok použít ke kloktání.

Pokud si jedlou sodu nasypeme na kartáček a vyčistíme si zuby, pomůže nám s jejich bělením. Pomoci nám může ale i v případě bolestivých vředů v dutině ústní. Ruší totiž kyselost, která je pro ústní dutinu typická. 

Fotografie: Pexels

Tento jedinečný prášek najde své využití také jako účinný deodorant. Dokáže totiž neutralizovat nepříjemné pachy. Pokud jej umístíme do ponožky nebo misky, dokáže neutralizovat nepříjemný zápach z bot, lednice nebo tabákového kouře. Je také ideálním pohlcovačem vlhkosti. Časté využití najde v kuchyni během vaření. Obzvláště při přípravě masa se nám hodí mít tohoto pomocníka po ruce.

Díky ní je maso křehčí a chutnější

Pomůže nám zachovat křehkou strukturu masa a to se hodí obzvláště v případě, že připravujeme maso hovězí. Můžeme ji ale využít také na maso mleté, dokáže podpořit jeho vzhled a to díky tomu, že dokáže zvýšit jeho pH.

Poradí si ale i s nepříjemnými popáleninami. Přinese nám potřebnou úlevu od bolesti a to během několika minut. Připravíme si misku s vodou, do které nasypeme kostky ledu. Přidáme jedlou sodu a do vzniklé směsi namočíme obvaz, který následně umístíme na postižené místo. 

Fotografie: Pexels

Během několika minut dojde k úlevě od bolesti, jedlá soda ale dokáže zasažené místo také vyčistit. Je také ekologickou variantou chemických bělidel. Pokud do pracího prášku přidáme lžičku jedlé sody, dokáže naše oblečení nejen vybělit a dodat mu zářivou barvu, ale také ho zjemní. V případě velmi odolných skvrn je dobré jedlou sodu na místo nanést ještě před umístěním do pračky a nechat pár minut působit.

Zdroj: Today, RealAdviceGal

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]