Domácí prostředky na čištění koberců, které se zbaví jakýchkoliv skvrn a nečistot. Pomohou dokonce více, jak drahé přípravky z obchodu

Fotografie: Freepik

Čištění koberců není nejoblíbenější domácí povinností, vzhledem ke struktuře jejich tkaniny však představují primární prostředí pro usazování špíny a prachu, a tedy množení bakterií. Vyčistit je lze poměrně jednoduše těmito účinnými domácími prostředky.

Koberce v domácnosti bývají největším zdrojem prachu a nečistot, jež jsou živnou půdou pro bakterie a plísně, jež se mohou zpětně uvolňovat do vzduchu a narušovat tak příjemné mikroklima domácnosti. Také z tohoto důvodu by měly být koberce pravidelně a co nejčastěji čištěny účinnými prostředky, jejichž prostřednictvím je možné efektivně odstranit nejen čerstvé, ale také zašlé skvrny a prach i ze spodních a podkladových vrstev.

Vedle komerčních čistidel na koberce, které často obsahují chemicky agresivní látky lze k tomuto účelu využít také domácích prostředků, jež mnohdy dosahují lepších výsledků. Pojďme se podívat, které to jsou.

Fotografie: Freepik

Odstraňování skvrn z koberce

Primárním problémem koberců jsou skvrny, které mohou být různého původu a narušovat pravidelný vzhled jejich barevnosti nebo vzorování. Skvrny byste měli z koberce odstraňovat ještě v době, kdy jsou čerstvé (dokud nezaschnou). Prostředky pro jejich odstraňování je nutné vybírat podle typu skvrn, které mohou být:

 • skvrny od moči nebo zvratků
 • mastné skvrny
 • skvrny od jídla a nápojů
 • skvrny od inkoustu nebo barev
 • tuhé skvrny a zbytky
 • skvrny od krve

Skvrny od moči a zvratků

Tyto skvrny mají obecně spíše vodní bázi a vyznačují se nepříjemným zápachem. Tento tp skvrn se odstraňuje práškem do pečiva nebo jedlou sodou. Nejdříve skvrnu otřete, poté ji posypte práškem nebo sodou a pořádně je do skvrny vmačkejte. Po zaschnutí stačí koberec vysát.

Mastné skvrny

Skvrny od oleje nebo mastného jídla lze vyčistit několika způsoby. Buď můžete použít směs jedlé sody a soli (1:1), kterou jemným kartáčkem nanesete na skvrnu a necháte 5 hodin působit – poté stačí vysát. Stejným způsobem se aplikuje také kukuřičný škrob. Mastné skvrny lze také odstranit pěnou na holení, stačí ji pouze nanést na skvrnu, nechat zaschnout a poté otřít vlhkým hadříkem.

Fotografie: Freepik

Skvrny od jídla a nápojů

Tato kategorie skvrn je poměrně široká a obvykle se jedná o barevné skvrny, které na koberci zanechávají nevzhledné fleky. Čištění skvrn od nápojů lze realizovat těmito prostředky:

 • červené víno – je nutné ošetřovat solí a bílým vínem – nejdříve se na skvrnu naleje bílé víno, osuší se a posype solí, po 10minutovém působení se skvrna vysaje, u zaschlých skvrn je možné použít svařené mléko, které se nechá vsáknout do koberce a následně je nutné jej vymýt mýdlovou vodou
 • káva a čaj – používá se směs lžičky octa se dvěma hrnky vody a 1 polévkovou lžící pracího prášku, které se nanesou na skvrnu houbičkou a poté opláchnou studenou vodou
 • pivo a sladké nápoje – čistí se směsí soli (dvě kávové lžičky) a octa (1 hrnek), do které se namočí hadřík, směs se nanese na skvrnu a poté se vysaje
 • kečup – je nutné odstraňovat před zaschnutím, skvrna se postupně posypává solí a otírá nebo vysává

Skvrny od inkoustu a barev

Na skvrny od inkoustu nebo jiných barev se nejčastěji používá směs kukuřičného škrobu a mléka, z níž se vytvoří hustá pasta. Ta se nanese na skvrnu a nechá několik hodin působit. Následně ji můžete zeškrabat a vysát.

Fotografie: Freepik

Tuhé skvrny a zbytky

Tyto skvrny nesmí být mastné, jedná je například o zaschlou žvýkačku nebo lepidlo, které se odstraňují pomocí ledu. Po zaledování se žvýkačka odškrábne malým nožem.

Skvrny od krve nebo neznámého původu

Je-li koberec znečištěn skvrnami od krve, nebo není možné určit původ skvrny, ideálním prostředkem je v tomto případě 3% roztok peroxidu vodíku, který smícháte s negelovou zubní pastou. Vytvořená kašička se vetře do skvrny a následně je potřeba ji vymýt.

Postupy čištění koberců

Při běžné údržbě koberců lze využívat tyto účinné postupy:

 • jedlá soda – koberec posypte jedlou sodou, nechte působit a poté vysajte, jedlá soda jej nejen vyčistí, ale i vydezinfikuje, a zároveň zbaví nepříjemných pachů
 • ocet nebo citronová šťáva – potřete koberec vodou s trochou octa nebo citronové šťávy, nechte vyschnout a vysajte, koberec obnoví svoje barvy, a navíc bude hygienicky čistý