12 neobvyklých využití pro zubní pastu v domácnosti

Fotografie: Pixabay

Zubní pastu má doma úplně každý, tedy pokud si zuby nečistí olejem nebo pouze kartáčkem a čistou vodou. Zuby se dají dnes umývat různými způsoby a ne vždy je nutné použití zubní pasty. Budeme ale vycházet z toho, že většina domácností zubní pastu doma má. Víte, že nemusí sloužit pouze k čištění zubů? Zubní pastu doma můžete využít i k čištění rukou či předmětů a dokonce k odstraňování skvrn. Podívejte se na 12 tipů, jak zubní pasu využít jinak, než k čištění zubů.

Mytí rukou

Krájeli jste zrovna česnek a ruce vám příliš nevoní, ale máte během krátké chvíle odejít z domu? To by mohl být problém. Naštěstí je tady zubní pasta. Stačí si ruce umýt zubní pastou a zbavíte se zápachu, který vám ulpěl na rukou. Zubní pasta pomůže umýt i silně znečištěné ruce, protože obsahuje jemné abrazivní složky.

Odstraňovač skvrn

Zubní pasta je účinná také při odstraňování některých skvrn z oděvů. Stačí použít malé množství zubní pasty přímo na skvrnu a třít oděv, dokud skvrna nezmizí, pak oděv vyprat obvyklým způsobem. Nepoužívejte však bělící zubní pastu, mohla by vybělit oblečení.

Čisté stěny

Zubní pasta je obzvláště dobrá při odstraňování pastelek ze stěn, takže pokud se vaše malé děti rozhodly udělat Picassovu práci na vašich stěnách, stačí použít trochu zubní pasty a umělecké dílo vlhkým hadříkem jemně otírat, dokud nebude vše pryč!

Odstraní kroužky od sklenice

Už se vám určitě někdy stalo, že jste položili na stůl sklenici s nápojem a nedali jste pod ní žádnou podložku. Výsledkem jsou pak kolečka na stole či jinde na nábytku, kde sklenička stála. Opět stačí nanést v malém množství zubní pastu a otírat vlhkým hadříkem, dokud kolečka nezmizí. Pak dočistit běžným způsobem a nábytek přeleštit.

Chromové předměty a šperky

Zubní pastou skvěle vyčistíte i chromové předměty, včetně vodovodních baterií. Stačí, když nanesete zubní pastu a hadříkem vyleštíte. Stejně tak lze zubní pastu využít i při čištění šperků.

Další využití zubní pasty v domácnosti

  • Čistí skvrny na koberci

  • Čistí šmouhy na podlaze

  • Smíchaná s jedlou sodou výtečně vyčistí spárování (použijte k čištění starý zubní kartáček)

  • Odstraňuje skvrny z pokožky po barvení vlasů

  • Přináší úlevu po hmyzím kousnutí

  • Dá se použít na vyčištění žehličky

  • Použít se dá na lepení drobných plakátů namísto lepidla (navíc se pak snadněji odstraňuje ze stěny)

Obrázky: stayathomemum