Víceúčelový domácí čistič za pár korun dokáže rozzářit celou domácnost

Fotografie: Freepik

Používat na každý kout v bytě jiný čisticí prostředek je mnohdy dosti otravné. Zkuste si proto připravit pouze jeden, s jehož pomocí vyčistíte celý dům.

Ať už se chystáte ke generálnímu úklidu před svátky či velkou rodinnou oslavou, nebo probíhá jen běžná údržba domácnosti, pravděpodobně spotřebujete jisté množství čisticích prostředků. Jeden přípravek vytáhnete na dřevěné podlahy, druhý na linoleum, dalším otřete skříňky a jiným zase toaletu a umyvadlo. Přitom by vám stačil jen jeden prostředek, s nímž zvládnete vyčistit všechny povrchy.

Fotografie: Freepik

Přípravek provoní celý domov

Na přípravu tohoto univerzálního čističe budete potřebovat na 1 litr vody 100 ml tekutého kastilského mýdla, 100 g jedlé sody a asi 6 kapek éterického oleje z máty a stejné množství éterického oleje citronového a na závěr i grapefruitového. Bez nějakých zvláštních postupů všechny ingredience smíchejte. Výše zmíněné přísady by měly být bez problémů dostupné v drogériích a nejsou ani nijak drahé.

Fotografie: Unsplash

Ujistěte se, že jste vše důkladně smíchali tak, aby se látky spojily do jedné sourodé tekutiny. Na závěr stačí trošku odlít do rozprašovače a jako sprej nanášet na čištěné povrchy. Zbylé množství, které se vám nevešlo do lahve, uchovávejte v uzavřené nádobě tak, aby vám z tekutiny neunikaly oleje a vůně. Na čištění podlah pak nalijete trochu přípravku do kýblu a smíchejte ho s čistou vodou, pomocí níž budete zem vytírat.

Vyčistíte naprosto všechno

Pomocí tohoto přípravku můžete rozzářit celou koupelnu, včetně umyvadel, toalety, vany, sprchového kouta a kachliček na zdi. I ostatní místnosti v domě se budou lesknout, výjimkou nebude ani kuchyň, jejíž linku s tímto přípravkem zbavíte mastnoty a nečistot, a jediné, co po sobě zanecháte, bude příjemná vůně tropického ovoce a máty. Stejně tak bude vonět i zbytek vašeho domu.

Fotografie: Unsplash

Nejefektivnějším čističem v tomto přípravku je přitom jedlá soda, která se běžně používá k odstranění zaryté špíny. Ta dokáže působivě odstranit vodní kámen, mastnotu a skvrny, proto se hojně používá jako jednoduché domácí čistidlo. Po spláchnutí či vypuštění tohoto prostředku do umyvadla nebo toalety je navíc možné ho v čističkách jednoduše odstranit a nezanechává po sobě nebezpečnou chemickou stopu.

Další důležitou složkou vašeho nového domácího přípravku je kastilské mýdlo, o němž možná slyšíte poprvé. Ve Španělsku a Portugalsku se přitom používá už po staletí a i v dnešních dobách je zde velmi oblíbené. Jedná o přírodní čisticí prostředek, jímž je díky jeho přírodnímu původu možné umývat i ovoce určené k následné konzumaci. Vaši domácnost pomůže prozářit především díky svému obsahu přírodního glycerinu.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]