10 úžasných věcí, které dokáže citron a zatím jste o nich nevěděli

Citrony v domácnosti používáme často. Vymačkáme si šťávu do vody nebo čaje, ochucujeme jim pokrmy, přidáváme do těsta na bábovku. Citron má v kuchyni široké využití. Rozhodně je chyba sahat po něm až v okamžiku, kdy jsme nachlazení a potřebujeme tělo zásobit vitamínem C.

Citrony mají velké využití a nejen v kuchyni. Dokážou například zesvětlit skvrny na oblečení, porazit zápach a kompletně vyčistit domácnost. V dnešním článku si prozradíme 10 úžasných věcí, které citrón dokáže.

10 věcí, které dokáže citron

1. Universální čistič – citronovou šťávu lze použít na čištění různých skvrn. Vyčistí mastnotu, skvrny od inkoustu nebo barev. Jak si takový čistič vyrobit? Stačí smíchat 150ml octa, 150ml vody a několik kapek citronu. Tento roztok můžete použít k čištění celé domácnosti.

2. Hnědnutí ovoce – některé druhy ovoce a zeleniny začínají po nakrájení během krátké doby hnědnout (je to například jablko, banán, avokádo, hruška). Tomu lze zabránit tím, že řezné plochy potřete citronovou šťávou.

3. Nevolnost – citron bsahuje látky a esence, které jsou účinným lékem proti nevolnosti. Ideální prevencí je vypít sklenicí citronové vody každé ráno na lačný žaludek. Pomůže to zlepšit trávení a posílit imunitní systém. Navíc si tím pročistíte i ledviny a játra, protože citronová šťáva podporuje detoxikaci.

4. Manikúra – z citronu si můžete připravit i omlazující koupel pro nehty. Nehty budou po takové koupeli bílé, silné, lesklé a zdravé. Stačí přidat pár kapek citronové šťávy do teplé vody a nehty několik minut namáčet. Tento roztok pak nevylévejte. Uchovejte třeba v lednici a použijte, až budete krájet cibuli nebo česnek. Citronová voda pohltí nežádoucí zápach z rukou.

5. Bílé prádlo – máte dojem, že vaše bílé prádlo už není úplně tak bílé? Nezoufejte. Naplňte velký hrnec vodou a přidejte pár plátků citronu, přiveďte k varu a hrnec poté odstavte. Vhoďte do této vody prádlo a nechte hodinu máčet a následně vyperte obvyklým způsobem.

6. Osvěžení spotřebičů – zbytky tuků a jiných nečistot, které se usazují v kuchyňských spotřebičích, mohou být zdrojem nepříjemného zápachu. K jejich mytí a provonění vám bude stačit opět pouze citron. Pokud chcete, aby vaše myčka nádobí voněla pokaždé, když ji otevřete, vložte do ní vymačkaný citron (třeba do přihrádky na příbory). Nebo dejte do mikrovlnky hrnek s citronovou šťávou, zapněte ji, aby se mikrovlnka uvnitř zapařila, pak už stačí vymýt ji a vytřít suchým hadrem.

7. Zápach – citron lze využít i jako přírodní osvěžovač a odstraňovač zápachů. Nakrájenou citronovou kůru použijte všude tam, kde se chcete zápachu zbavit. Třeba obuv nebo cokoliv jiného.

8. Nerezová ocel – citron má díky své kyselosti úžasnou schopnost čistit nerezové předměty. Příbory, úchytky, madla, kuchyňský dřez. Stačí použít šťávu z citronu a jedlou sodu nebo kypřící prášek do pečiva. Kašička z citronové šťávy a jedlé sody odstraní i vodní kámen.

9. Nežádoucí hmyz – pokud chcete mravence a jiný hmyz udržet v uctivé vzdálenosti od vašeho domova, pak nalijte trochu citronové šťávy na okenní parapety a prahy dveří. Tímto drtivou většinu hmyzu odpudíte.

10. Bělení pleti a zubů – jestliže máte na obličeji nebo jinde na těle pigmentové skvrny nebo chcete jen sjednotit tón pleti, pak smíchejte šťávu z půlky citronu s jedním vaječným bílkem a pár kapkami olivového oleje. Tuto směs pak naneste na obličej nechte 10 až 15 minut působit a smyjte. Opakujte 2x týdně.

Smícháním citronové šťávy a jedlé sody vznikne pasta, kterou můžete použít na bělení zubů. Názory odborníků na toto bělení zubů se rozcházejí, proto uvažte, zda to chcete vyzkoušet. Někomu tato metoda vyhovuje, jinému to může oslabit zubní sklovinu a způsobit vyšší citlivost zubů. Rozhodně se nedoporučuje provádět toto bělení více, než jednou týdně.

Obrázky: pixabay