Citron má vícero využití než jen běžné ovoce. Většina lidí o nich však vůbec neví

Citron je ovoce pro naše tělo velmi blahodárné. Obsahuje totiž vitamíny B, C, D, E a také vysoké množství minerálních látek jako jsou například hořčík, vápník, zinek, draslík. Rovněž je v citronu obsažena kyselina askorbová a kyselina citronová. Citron je vhodný do osvěžujících limonád, sirupů, nebo do čajů v zimních obdobích. Hodí se i do svěžích letních dezertů, koláčů, nebo jako příměs do zálivek na zeleninové saláty.

V některých zemích se citrony dokonce nakládají a následně se z nich vaří exotické pokrmy. Použít lze i kůru jako dochucovadlo do různých těst a krémových sladkých náplní. Citronová šťáva příjemně povzbudí i v čisté vodě a nastartuje naše tělo.

Sklenice vody s citronovou šťávou je zdravá pro naše tělo

Pokud chcete udělat něco pro své zdraví, doporučuje se popíjet pravidelně před spaním sklenici teplé vody s trochou citronové šťávy. Dodáte organismu potřebné vitamíny, podpoříte svůj metabolismus a pomůžete tělu zbavovat se toxických látek.

Někteří odborníci dokonce tvrdí, že tento nápoj může přispět k snížení vysokého tlaku. Citronový nápoj lze doslazovat například javorovým sirupem, nebo medem. Citronová šťáva má rovněž antimikrobiální účinky, proto se doporučuje kloktat vodu s citronem, když vás bolí v krku. Přidat do tekutiny můžete i trochu soli.

Osvěžující aromaterapie s citronem a odstranění lupů

Všechny druhy citrusů mají samy o sobě velice osvěžující vůni, proto jsou oblíbené i v aromaterapii. Je možné zakoupit již hotové esenciální a éterické oleje, které pomocí aromalampy necháte odpařovat, avšak použít lze i čerstvou šťávu z citronů, která je také intenzivní.

K provonění obydlí postačí i kousky pokrájeného citronu umístěného na topení, nebo na různých místech v bytě. Výborně působí citronová šťáva i v případě, že svádíte nekonečný boj s lupy ve vlasech. Postačí během mytí trochu šťávy z citronu vmasírovat do pokožky na hlavě, nechat působit asi deset minut, pak smýt a máte po starostech.

Využití nejen v kuchyni, ale i v domácnosti

Citron je všestranný pomocník nejen v kuchyni, lze ho totiž použít pro vysoké množství kyselin i při úklidu domácnosti. Nejen že šetrně vyčistí uplývající nečistoty, také příjemně interiér rozvoní. Nejčastěji se používá v kombinaci s jedlou sodou, octem, nebo solí.