Česnek si můžete snadno vypěstovat doma na parapetu. Zvládne to bez problémů i začátečník

Fotografie: Freepik

Česnek byl ceněn od úsvitu času pro své terapeutické vlastnosti a tradiční čínská medicína ho využívá také po mnoho let. Česnek vděčí svým aktivním složkám za antimikrobiální, protizánětlivé a protiplísňové vlastnosti. Pomáhá také bojovat proti mnoha patogenním onemocněním. Abyste si mohli užít jeho neocenitelné výhody, můžete jej pěstovat doma v květináči.

Česnek je z čeledi amarylkovitých, do které patří také pórek, cibule, šalotka a dokonce i pažitka. Toto koření má dlouhý zelený stonek, který měří mezi 50 a 120 cm. Proč si tuto úžasnou potravinu, kterou používáme téměř do každého českého pokrmu, nezasadit do květináče? Začátky jsou přitom velice jednoduché. V začátku budete potřebovat jen tři věci, a to:

  • čerstvou hlavu česneku,
  • střední nádobu cca 20 cm hluboký,
  • půda pro sazenice.

Jak na to

V první řadě naplňte lopatkou půdu do nádoby. Poté oddělte stroužek česneku od hlavy a vložte jej do nádoby s půdou. Uložit byste ho měli do hloubky přibližně 10 cm. Mezi každým stroužkem česneku nechte mezeru 8 cm.

Při sázení stroužků by jejich špičatá strana měla směřovat nahoru. Denně se ujistěte, že je půda místně navlhčená, aniž byste zaplavili nádobu velkým množstvím vody. Pamatujte, že česnek nevyžaduje k růstu hodně vody.

Fotografie: Pixabay

Po 12 týdnech byste již měli pozorovat výhonky. Kvůli zachování šťavnatosti česneku je vhodné rostliny pravidelně stříhat. Když listy rostliny začnou hynout, můžete česnek sklidit.

Před konzumací ho nezapomeňte držet na suchém místě alespoň do dobu jednoho týdne. Díky tomu se stroužky trochu zatáhnou a vy s nimi následně budete moci pracovat klasickým způsobem.

Fotografie: Pixabay

Zdraví prospěšné účinky česneku

Podle Francka Senningera, lékaře a odborníka na výživu a autora knihy Česnek a jeho výhody, je česnek plný antioxidantů, které pomáhají bojovat proti předčasnému stárnutí buněk vypouštěním toxinů.

Česnek také chrání buňky těla před negativními účinky volných radikálů. Podle specialisty má alicin v česneku antibakteriální, antiinfekční a antivirové vlastnosti. To ale není vše. Česnek má i mnoho dalších zdravotních výhod.

Fotografie: Pixabay

Posila imunitního systému

Podle článku v časopise The Journal of Immunology Research je česnek koření, které pomáhá posílit imunitní funkce a bojuje proti patogenním faktorům, které mohou bránit pohybům orgánů. Kromě toho také pomáhá minimalizovat nadýmání a plynatost, která trápí mnoho lidí. Je proto i lékem na poruchy trávení.

Alicin, který česnek obsahuje, pomáhá bojovat s dýchacími potížemi a je schopný odpuzovat nemoci, ke kterým dochází v zimě. Toto kožení účinně bojuje proti chorobám, které útočí na dýchací systém, včetně nachlazení chřipky.

Chcete-li co nejvíce omezit příznaky zimních nemocí, rozhodněte se pro tento přírodní lék. Konzumovat ho můžete vařený, ale klidně i syrový.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]