Správná péče o rajčata během období květu zajistí jejich bohatou úrodu

Lahodná zelenina červeného zbarvení, která se hodí jak ke studeným pokrmům, tak k vaření jídel teplých. To jsou rajčata. Jejich užití je opravdu všestranné. Výborný je z nich například i domácí kečup, nebo rajčatová omáčka s příchutí česneku. Abyste si všechny tyto dobroty mohli připravit ze své úrody na zahrádce, je důležité se o rajčata náležitě starat. Konkrétně se pobavme o tom, jak vlastně o tuto zeleninu pečovat v době, kdy začne kvést.

Péče o kvetoucí rajčata

Zde je pár účinných tipů, jak se správně starat o rajčata v období jejich květu:

  • U kvetoucích rajčat na spodní části stonku snadno zpozorujete malé zelené výstupky: až tyto výstupky ztmavnou do barvy modrofialové, tak je zakryjte půdou. Tento postup přispívá k lepšímu zakořenění rostliny.
  • Kvetoucí rajčata pravidelně mulčujte: okolí rostliny pokrývejte organickými materiály, například posekanou trávou. Pokud nemulčujete, udržujte okolí bez plevele.
  • Rajčata ve velice teplých dnech zalévejte alespoň každé tři dny: při parných dnech v létě vyžaduje rostlina objemnější zálivku, pakliže dny nebudou tak horké, stačí rajčata zalévat jednou za 4 až 5 dní. Pozor na přelití plodiny. Voda by se měla vsáknout a neměla by zůstávat na povrchu půdy v okolí rajčete.
  • Pokud rajčata pěstujete ve skleníku, pravidelně jej větrejte: pravidelným odvětráváním skleníku předejdete vysoké vlhkosti v jeho prostředí, která rajčatům neprospívá.

Třepejte rajčatovými stonky a používejte dusíkatá hnojiva

Až budou vaše rajčata na zahrádce v květu, pravidelně jimi třepejte. Jsou to totiž samo opylující rostlinky. Především pak protřepávejte rajčaty, která pěstujete ve skleníku a hmyz k nim má omezený přístup.

Důležité je rajčata také pravidelně hnojit. Nejlepší jsou samozřejmě hnojiva přírodní, například slepičí trus, nebo kravský hnůj. Svou práci odvedou dobře i kvasnice, nebo mléko. Rajčata je dobré hnojit pouze jednou týdně, více ne.

Odstraňujte spodní listy rajčat a vyvazujte je na tyčky

Když u rajčat zjistíte, že mají spodní listy příliš nízko, téměř u země, je vhodné je odstranit. Kdybyste tak neučinili, mohla by se přes ně na rostlinu dostat plíseň. Spodní lístky odstraňujte zhruba každé dva až tři týdny. Rajčata dorůstají také celkem vysoko, a tak je nezapomeňte vyvazovat na bambusové, nebo jiné tyčky pomocí provázků.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]