Netradiční způsob zálivky vánočního kaktusu pomůže ke krásnému květu v ten pravý čas

Fotografie: Freepik

Černý čaj má ve svém domově snad každý. Je velmi oblíbeným nápojem mnoha lidí. Chutný je nejen samotný, ale i s medem a citronem. V takové kombinaci je prospěšný zejména při nachlazení a chřipce. Věděli jste však, že dokáže prospět i vašemu vánočnímu kaktusu? Vyzkoušejte jej zalévat čajovým odvarem a nebudete se stačit divit.

Jak vytvořit a použít čajový odvar na vánoční kaktus?

K přípravě roztoku na zálivku budete potřebovat asi 15 gramů sypaného černého čaje a půl litru vroucí vody. Čaj nechte v tekutině louhovat asi hodinu, mezitím také vychladne. Nakonec infuzi sceďte a přelijte do konvičky.

V podzimním a zimních dnech vánoční kaktus zalévejte tímto roztokem asi jednou za dva týdny. Po nějakém čase se dočkáte skvostných kvítků. Pakliže chcete kaktus použít na vánoční výzdobu, je na čase začít s „hnojením“ čajem právě teď.

Fotografie: Freepik

Všeobecná péče o vánoční kaktus na podzim

Víte, jak se o vánoční kaktus starat během podzimu? Poradíme vám i v tomto ohledu. Co taková rostlina vlastně vyžaduje? Je to snadné. Řiďte se těmito pravidly a schlumbergera (odborný název) poroste skutečně jako divá:

  • Abyste se dočkali krásných kvítků, je potřeba v období od září do listopadu zajistit vánočnímu kaktusu nižší teplotu v místnosti. Ideální je kolem 15 až 18 °C. Proto rostlinu přesuňte optimálně do předsíně, nebo kryté zimní zahrady.
  • Kaktus zalévejte v podzimních měsících velmi zřídka, ale kropte ho pomocí rozstřikovače odstátou či dešťovou vodou alespoň jednou za den.
  • Jakmile zaznamenáte růst květů, s rostlinou nehýbejte a ani ji neotáčejte.
  • Hnojení speciálními přípravky přenechejte na jarní a letní měsíce (provádí se zpravidla jednou za 14 dní).
Fotografie: Pixabay

Jak vánočním kaktusem udělat radost jiným lidem?

Pakliže se chcete o svůj krásný vánoční kaktus podělit, můžete jej snadno množit řízkováním kdykoliv se vám zamane. Tento proces není omezen konkrétním obdobím v roce. Postačí odtrhnout kousek článku s jemnými kořínky, zasadit ho do vhodného substrátu a nechat zakořenit. Ideálním substrátem je takový, který obsahuje větší podíl písku.

Spěcháte na zakořenění řízku kaktusu? Potom můžete vytvořit jakýsi malý skleník pomocí kousku plastové lahve, nebo plastového sáčku, jež navléknete na květináč. Nezapomeňte také na pravidelnou zálivku i kropení.