Květináč pro pěstování orchidejí výbírejte pečlivě. Má výrazný vliv na růst a květ rostliny

Fotografie: Freepik

Orchideje mají jednou kouzelnou vlastnost, dokážou rozzářit svým exotickým květem jakýkoliv interiér. Pokud je také pěstujete, určitě se vám bude hodit několik praktických rad ohledně jejich správné péče. Zjistěte např., jaký květináč zvolit, aby se rostlině skutečně dařilo.

Vhodná volba květináče na orchideje

Možná jste již slyšeli o tom, že orchidej potřebuje dostatečný přísun světla ke svému kořenovému systému. Proto je nejvhodnější pro tuto rostlinu průhledný nebo matný květináč. Možné je však rostlinu zasadit i do dřevěného, bambusového, nebo proutěného koše.

Fotografie: Freepik

Vždy však musíte zajistit světlo ke kořenům. Rovněž myslete na to, aby měl květináč drenážní otvor, což znamená přítomnost odtokového otvoru na spodní straně nádoby. Pod květináč tedy umístěte podtácek. Myslete na to, že orchidej nesnáší přemokření.

Jednoduché tipy, které usnadní pěstování orchideje

Zde je ještě několik základních kroků, podle kterých byste měli postupovat při pěstování orchidejí:

  • Orchidej potřebuje světlé místo, avšak bez přímého slunečního svitu. Pokud byste rostlinu umístili na tmavé místo, nebude se jí dařit. Kromě jiného ji nesvědčí časté přemisťování. Proto určete stále stanoviště.
Fotografie: Freepik
  • Zálivku orchideje provádějte specifickým způsobem. Namočte ji jednou za týden až deset dní do lavoru s odstátou nebo dešťovou vodou. Tak si natáhne potřebnou vláhu. Po několika hodinách slijte zbytek tekutiny a postavte květinu na původní místo.
  • Hnojení orchideje se doporučuje především v jarním a letním období. Kromě speciálních hnojicích přípravků lze použít i domácí hnojiva, který jsou ekonomičtější. Skvěle bude působit na rostlinu například banánová tinktura. Tu snadno vyrobíte tak, že si slupku od banánu nakrájíte na malé kusy, vložíte do sklenice s vodou a necháte stát asi dva dny v lednici. Roztok pak řeďte v poměru jedna ku jedné a aplikujte jednou za deset dní na orchidej.
Fotografie: Pixabay
  • V zimním období orchidejím dopřejte spíš nižší pokojovou teplotu kolem 16 °C. Tudíž je dobré rostliny přemístit do předsíně, nebo místnosti, kde se tolik netopí. V chladných týdnech nemusíte ani tolik zalévat a hnojit. Orchidej potřebuje klidový čas.

Pokud se rozhodnete pro pěstování orchidejí, jistě budete nadšení. Tyto rostliny nejsou nijak náročné, a přitom dělají ohromnou radost svými květy někdy i dvakrát za rok. Stačí jim dopřát kvalitní péči.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]