Správné vytáhnutí přisátého klíštěte a rozpoznání příznaků onemocnění

Fotografie: Otom / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Klíšťata jsou jednou z těch méně příjemných věcí, které letní sezóna přináší. Proti jejich útokům však nejsme zcela bezbranní. Připomeňte si, jak postupovat.

Někdo nemá ani jedno klíště za sezónu, na jiného se jich přisaje hned několik. V ideálním případě byste při každé procházce do přírody měli minimalizovat riziko přisátí. Pokud už si vás však klíště vyhlédne, pak mějte přichystanou pinzetu a co nejrychleji ho odstraňte. Včasné vytažení klíštěte výrazně snižuje riziko přenosu vážných nemocí.

Jak správně vytáhnout klíště

Pokud ještě doma nemáte speciální pinzetu na odstraňování klíšťat, je nejvyšší čas si ji pořídit. Mnoho lidí klíšťata při vytahování topí v oleji nebo v mýdle či jiných prostředcích. Takový postup se však nedoporučuje, protože přidušené klíště může uvolnit svůj obsah do vašeho těla, což zvyšuje pravděpodobnost nakažení.

Pinzetou uchopte klíště co nejblíže k povrchu kůže. Buďte jemní, ale pevní, abyste klíště nerozmáčkli. Pomalu a plynule tahejte klíště směrem nahoru, aniž byste s ním kroutili nebo škubali. Měli byste vyvíjíte konzistentní a rovnoměrný tlak, aby se ústní části klíštěte oddělily od pokožky. Buďte opatrní, abyste ho při vytahování nerozdrtili.

Při odstraňování přisátého klíštěte se vyvarujte častým chybám. Bezpečný způsob existuje jen jeden

Likvidace klíštěte a příznaky nemoci

Po odstranění klíštěte postižené místo důkladně vydezinfikujte. Ruce si umyjte mýdlem a pinzetu také vydezinfikujte. Odstraněné klíště nikdy nepalte, ničím nepolévejte a tak podobně. Nejbezpečnější je uložit ho do malého uzavíratelného sáčku nebo nádobky. Můžete ho vyhodit, nebo uschovat pro případ, že by se u vás projevily příznaky infekce. Klíště si můžete nechat otestovat, abyste nákazu potvrdili, nebo vyloučili.

nanášení repelentu
Fotografie: Freepik

Sledujte místo, kde bylo klíště přichycené, zda na kůži nezpozorujete červenou skvrnu s vyblednutím uprostřed. Ta se však nemusí vždy objevit. Pokud zaznamenáte jakékoli neobvyklé příznaky, jako je vyrážka, horečka nebo bolest kloubů, vyhledejte lékaře a informujte ho, kdy jste měli klíště přisáté. Je také dobré si datum poznačit do kalendáře.

Zdroj: CDC, CDC

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*