Vypadalo to jako normální černé tečky, ale toto se v nich skrývalo. Matka apeluje na rodiče, aby zkontrolovali své děti

Dítě si hraje
Fotografie: Unsplash

Zvyšující se venkovní teplota přímo láká k pobytu na čerstvém vzduchu a v přírodě. V každém případě však stojí za to pamatovat na přítomnost klíšťat.

Není to totiž jen záležitost našeho vlastního zdraví, ale o ochrana přátel či rodiny. Příběh maminky malého chlapce je proto varováním pro každého rodiče. Ukazuje, že se vyplatí prohlížet vlastní dítě po každé procházce. „Buďte skutečně opatrní,“ apeluje paní Daria. Klíště se někdy totiž obtížně odhaluje, jakmile se zakousne do těla vašeho potomka. Dá se snadno zaměnit za škrábanec, stroupek, mateřské znaménko nebo cokoli podobného.

Dvě nevinně vypadající tečky

Zvláštní pozornost je potřeba věnovat oblastem, které jsou pro klíšťata zvlášť lákavá teplem a lehkou vlhkostí. Jde především o klouby, třísla, krk i pokožku hlavy. Nejlepší prevencí je vyhnout se rizikovým místům výskytu tohoto hmyzu. Problém však je, že klíšťata rozhodně nepotkáte jen na lesní procházce. Narazíte na ně totiž prakticky kdekoli, kde je nějaká zeleň. Do měst je ve větší míře přinášejí také hlodavci nebo další zvířata, která sem putují.

Tráví-li ovšem dítě hlavně v teplých dnech čas venku, kontrolujte mu pravidelně kůži po celém těle. „Vidíte na tom snímku nějakou hrozbu? Asi ne. Jsou tam jen dvě tečky. Věnovali byste jim nějakou pozornost? Možná ano, možná ne,“ ptá se Daria na Instagramu. Na fotografii je ovšem její syn, na jehož kůži jsou dvě klíšťové nymfy. Ty bývají menší než dospělý jedinec, i tak jde však o výrazné riziko pro zdraví kteréhokoli člověka.

Ani sestřička nejdříve nevěřila

Přenášejí patogeny, vypadají přitom jen jako tečky. Pouhým okem je proto snadno přehlédnete, pokud nevíte, co hledat. „Když jsme si spolu ráno hráli, viděla jsem dvě tečky. Ptám se ho, jestli to tam bylo včera. On, že asi ne. Zkontroloval si to, ale považoval to za škrábanec. Pak odešel ven, ta věc mi ale nedala pokoj. Podívala jsem se tedy znovu zblízka. Najednou jsem měla v očích ten největší zoom v životě. Byla to klíšťata,“ popisuje matka.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Daria 🌼 (@pakulskadaria)

Paní Pakulská se proto poradila se sestřičkou, která však nejdřív prohlásila, že o klíšťata určitě nejde. Bližší průzkum místa však potvrdil matčino podezření, okamžitě se tedy vydali na pohotovost. Díky snímku bylo možné diagnózu potvrdit, chlapci se tedy ihned dostalo odborné péče. Stojí za to také připomenout, že klíšťata najdete i na zvířatech. Ani ta, která dostávají pravidelně profylaktické tablety, před nimi nejsou plně chráněna.

Holčičku s horečkou poslal lékař domů. Netrvalo dlouho a uvědomil si svou chybu, ta ji málem stála život

Pohotovost, riziko všude

Dostáváte-li se tedy pravidelně do přírody, kontrolujte se doma navzájem. Hlavně v zelených oblastech. To však neznamená, že pobyt jinde je méně rizikový. Jakmile jste u porostu vyššího než 20 centimetrů, může se v něm klíště nacházet. Najdete-li pak na těle něco, co tam normálně nebývá, spolehněte se na své instinkty, riziko nepodceňujte. Choroby, které klíště přenáší, vám mohou i při vyléčení nadosmrti zcela zkomplikovat běžný život.

Zdroj: Webniusy

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*