Přírodní způsoby, jak zabránit klíšťatům, aby si vás vybrala jako svého hostitele

Klíště se na vás může přisát kdykoliv, ale nyní je pravděpodobnost o poznání vyšší. Proč? Už je to tady, jarní období a za dveřmi je léto. Doba naprosto ideální k tomu, abychom trávili čas někde hezky venku v přírodě. Není nic krásnějšího než výlet do přírody, čas u vody nebo válení se na louce. Mnoho lidí se na to těší celou zimu a nemohou se dočkat.

Jenže i taková pohoda s sebou mnohdy nese nebezpečí. O klíšťatech existuje velké množství informací a každý jistě ví, jak umí být nebezpečná a nepříjemná. Jejich kousnutí umí i bolet a vytahovat se musí velmi opatrně.

Mnohé z nich navíc mohou být infikované, což je velké riziko. Je tedy nutné se před nimi bránit, ale ne všechny způsoby vždycky fungují. Dnes vám ukážeme několik přírodních cest, jak klíšťatům zabránit, aby si vybrali právě vás jako své hostitele.

Nechte se naočkovat

Pokud nechcete chytnout klíště, je nutné se před tím chránit. Samozřejmě je nezbytně nutné být proti klíšťatům očkovaní, protože v opačném případě by nám obyčejné kousnutí mohlo způsobit velmi vážné zdravotní komplikace, což určitě nechceme. To ovšem proberte se svým lékařem.

Přímo v přírodě pak můžete použít repelenty, krémy nebo jiné babské rady, aby se na vás klíšťata nesápala. Doporučujeme vám ovšem vyzkoušet některou z těchto zaručených metod.

Levandule a eukalyptus

První z možností je použití levandulového oleje. Vůně této oblíbené rostliny z Provence je známá po celém světě.

Zkuste na sebe aplikovat před vstupem do přírody levandulový olej a budete chráněni. Při procházce budete hezky vonět, ale hmyz na vás nepůjde, protože tuto vůni nenávidí.

Říká vám něco eukalyptus? Olej z této rostliny vás dokonale ochrání před hmyzem, takže vaše procházka přírodou bude ničím nerušená. Navíc má schopnost zklidňovat kousnutí.

Limetka, citron nebo máta

Stejně tak je účinný i limetkový olej nebo šťáva. Rovněž má krásnou a svěží vůni, a rovněž působí skvěle proti hmyzu. Klíšťat nebudou mít šanci, když se jim na určitých místech těla potřete.

A co takhle klasický citron? Zkoušeli jste někdy proti klíšťatům olej nebo šťávu z čerstvého citronu? Pokud ne, pak to vyzkoušejte, protože hmyz tuto vůni přímo nesnáší. Namažte si pokožku a budete chráněni. Stejně tak je účinný i mátový olej. Ten je navíc pro hmyz jedovatý. Chraňte sebe i své blízké před klíšťaty a nepříjemným hmyzem přírodní cestou.

Fotografie: Pixabay