Jasná pravidla pro pěstování zahradních borůvek. Mějte letos úrodu, kterou vám budou sousedi závidět

Fotografie: Freepik

Borůvky jsou skvělé letní ovoce, které se hodí do dezertů, smoothie nebo chutnají výtečně s vanilkovou zmrzlinou. Jsou ale také plné zdraví, protože obsahují velké množství potřebných antioxidantů, které snižují krevní tlak, chrání mozkové buňky, čistí cévy od cholesterolu nebo zlepšují vidění.

Komu by se ale chtělo chodit na borůvky do lesa? Lepší je mít keříky rovnou na zahradě a mít úrodu celé léto po ruce. Jak zajistit, aby úroda borůvek byla opravdu bohatá?

Fotografie: Freepik

Klíčem k úspěchu je správně zvolené místo

Kam zasadit keříky, aby plodily dostatek ovoce? Borůvky vyžadují kvalitní půdu s kyselým pH, navíc potřebují pro svůj růst a dozrávání plodů dostatek slunečního záření. Dokonce se dají pěstovat borůvky i na balkoně, postačí jihozápadní směr.

Volnost a dostatek prostoru

Keříky potřebují pro svůj růst doslova volnost, nesmí být nalepené jeden na druhém nebo příliš blízko jiným rostlinám. K tomu keříky v průběhu času dorůstají a je potřeba jim dát dostatek prostoru.

Fotografie: Freepik

Doba výsadby

Nejvhodnější doba na výsadbu borůvkových keříků je podzim nebo jaro. Z jarních měsíců jsou vhodné březen nebo duben. Kořenový bal je poměrně mělký, nutná je pravidelná zálivka. Dbejte také na kyselost půdy, která by se měla pohybovat od 3,8 do 4,8 pH.

Mulčování

Jak dosáhnout bohaté úrody? Vhodné je použít mulčovací piliny, dobrá je též borová kůra, která napomůže s vlhkostí půdy. Obě varianty nadto pomohou zabránit prorůstání plevele.

Fotografie: Freepik

Prostřihávání keříků

U keříků borůvek je důležitý pravidelný prořez, začít je nutné s odstraněním suchých a odumřelých větví. V dalším kroku je dobré prostřihat nadbytek větviček, aby plody mohly dozrávat. Příliš větví navíc bere rostlině energii.

Přihnojení organickými hnojivy

Borůvky vyžadují kvalitní a výživnou půdu, je dobré proto keříky zahnojit za použití organických hnojiv, která nevedou ke kontaminaci půdy toxickými látkami.

Zdroj: GardeningKnowHow

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]