Pěstování růží z brambor aneb jak si nevšedně vypěstovat oblíbenou květinu

Milujete růže a rádi byste se pustili do jejich pěstování? Máme pro vás skvělý trik. Stačí, když vám soused věnuje pár stonků a pomocí brambor si můžete tyto krásné kytky rovněž vypěstovat. Ať už je zasadíte rovnou do země nebo do květináče. A pokud žádného souseda, který pěstuje růže nemáte, skočte do zahradnictví a kupte manželce pugét růží. Bude mít radost a vy je můžete ve finále použít k vypěstování vlastních.

Pěstování růží za pomocí brambor

Jako první krok vyberte vhodné stanoviště. To hlavně v případě, že budete růže sázet do země. Růže vyžadují živnou půdu, polostín během nejteplejší části dne (růže milují sluníčko, ale všeho moc škodí) a ochranu před škůdci.

Vykopejte asi 15 cm hlubokou jámu širokou tak, jako budou brambory, které použijete k množení růží

Připravte si zdravé a nepoškozené brambory – kolik růží budete chtít, tolik brambor

Odstřihněte stonky růží asi 20 až 25 cm dlouhé

Odstraňte listy a trny ze spodní části stonku a seřízněte ho šikmo

Stonky musí být z mladé a zdravé růže, široké cca asi jako tužka

Stonek pak zapíchněte do brambory

Jakmile máte připraveno, uložte brambory do vyhloubené jamky

Nyní zasypte hlínou tak, aby byly stonky v zemi uloženy do dvou třetin a vyčuhovalo nad zem cca 15 cm

Pokud budete růže umisťovat do květináče, můžete tak učinit kdykoliv v roce, protože doma je teplo. Budete-li růže pěstovat venku na zahradě, přikryjte mimo letní sezónu stonky plastovou láhví. Vytvoříte jim tak „foliovník“. Během léta nechte stonky odkryté, pečujte o ně, dodejte jim výživu, udržujte půdu vlhkou, kontrolujte, zda růže nenapadli nějací škůdci a obrňte se trpělivostí. Za pár měsíců by měly být zakořeněné a připravené na přesazení. Poznáte to tak, že se na stonku objeví známka nového růstu.

Obrázky: amateurgardening