Zarostlé nehty nemusí skončit trháním. Osvědčené metody vás zbaví tohoto problému

Fotografie: Freepik

Zarostlý nehet na noze umí šeredně potrápit. Jedná se o bolestivý problém, který více trápí muže, ale ani ženy nebývají tohoto onemocnění ušetřeny. Navíc zanechává následky v podobě pokroucených nehtů nebo zdeformovaného lůžka. V nejhorším případě končí pacienti s onychokryptózou na chirurgickém oddělení, proto je dobré preventivně zasáhnout hned v počátcích, aby se otok nezvětšoval a nedošlo k infekci. Co pomůže? Vyzkoušejte osvědčené tipy.

Příčiny vzniku zarostlého nehtu

Proč vlastně dochází k zarůstání nehtů do okolní měkké tkáně? Roh nebo bok nehtu na palci u nohy může zarůstat z několika důvodů. Na vině jsou:

  • dědičné predispozice,
  • nehoda, úraz nebo ukopnutí palce,
  • nevhodná nebo těsná obuv,
  • špatný střih nehtu nebo špatný úhel střihu.

Při vrůstání nehtu do měkké může dojít k otoku a zarudnutí okolní tkáně, v horším případě k infekci nebo dokonce chronickému zánětu s hypertrofií a zvětšením nehtu a nehtového lůžka. Při vážném průběhu je nutná návštěva chirurgického specialisty a nasazení antibiotik. Co dělat, aby k tomu vůbec nedošlo?

Fotografie: Freepik

Koupel s epsomskou solí

Jak ulevit nohám a zklidnit opuchnutý palec? Koupele pomohou ztlumit bolest způsobenou onychokryptózou. Do lavoru nebo kbelíku nalijte vlažnou vodu a přidejte epsomskou sůl a tekuté mýdlo. Uleví se nohám a dojde k hloubkové očistě, předejdete tak infekci.

Koupel s peroxidem vodíku

Ulevit bolavému palci můžete také pomocí koupele s peroxidem vodíku. Do lavoru s vlažnou vodou přidejte ½ hrnku peroxidu vodíku a nechte 20 minut působit.

Fotografie: Pixabay

Jablečný ocet

Velmi dobrým pomocníkem nejen v kuchyni je jablečný ocet, který umí řešit různé zdravotní obtíže. Opět naplňte lavor nebo kbelík vlažnou vodou a přidejte sklenici jablečného octa, nechte působit alespoň 10 minut. Jablečný ocet má antibakteriální účinky, je dobré tedy nehet i jím potírat pro zbavení infekce.

Vatový tamponek nebo dentální nit

Vložte mezi nehet a kůži vatový tamponek, gázu nebo dentální nit. Tamponek nebo gázu můžete namočit do alkoholu nebo antiseptického roztoku, pravidelně obměňujte, oddělením nehtu od bolavé kůže dojde ke zklidnění.

Fotografie: Pixabay

Dezinfekční mast nebo antibiotický krém

Jak snížit riziko infekce? Pravidelně palec masírujte a aplikujte dezinfekční mast. V případě zhoršení použijte antibiotický krém, aby došlo k vyhojení zánětu.

Obvaz s alkoholem na noc

Možností, jak předejít zhoršení stavu, je na noc obvázat palec obvazem namočeným do alkoholu. Tím dojde k vyčištění rány a zmírnění otoku. Obvaz můžete používat i během dne, po vysušení vždy vyměňte a opět nakapejte alkohol nebo jiný dezinfekční prostředek.

Fotografie: Pixabay

Bandáž a zpevnění špičky

Vytvořte pro palec bandáž z bavlněné gázy, aby byl palec chráněný před tlakem z obuvi. Je také vhodné pořídit speciální špičky na ochranu palce před otěrem a nadměrnou zátěží.

Vyberte si správnou obuv a ponožky

V létě noste raději sandály na úkor pevných šněrovacích bot. Volte nepříliš těsnou obuv a dbejte na správný výběr ponožek, aby se noha nepotila. Taktéž tím zamezíte vzniku plísní, které problém zarostlého palce ještě více komplikují.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]