Zarostlé nehty nemusí skončit trháním. Osvědčené metody vás zbaví tohoto problému

Fotografie: Freepik

Zarostlý nehet na noze umí šeredně potrápit. Jedná se o bolestivý problém, který více trápí muže, ale ani ženy nebývají tohoto onemocnění ušetřeny. Navíc zanechává následky v podobě pokroucených nehtů nebo zdeformovaného lůžka. V nejhorším případě končí pacienti s onychokryptózou na chirurgickém oddělení, proto je dobré preventivně zasáhnout hned v počátcích, aby se otok nezvětšoval a nedošlo k infekci. Co pomůže? Vyzkoušejte osvědčené tipy.

Příčiny vzniku zarostlého nehtu

Proč vlastně dochází k zarůstání nehtů do okolní měkké tkáně? Roh nebo bok nehtu na palci u nohy může zarůstat z několika důvodů. Na vině jsou:

  • dědičné predispozice,
  • nehoda, úraz nebo ukopnutí palce,
  • nevhodná nebo těsná obuv,
  • špatný střih nehtu nebo špatný úhel střihu.

Při vrůstání nehtu do měkké může dojít k otoku a zarudnutí okolní tkáně, v horším případě k infekci nebo dokonce chronickému zánětu s hypertrofií a zvětšením nehtu a nehtového lůžka. Při vážném průběhu je nutná návštěva chirurgického specialisty a nasazení antibiotik. Co dělat, aby k tomu vůbec nedošlo?

Fotografie: Freepik

Koupel s epsomskou solí

Jak ulevit nohám a zklidnit opuchnutý palec? Koupele pomohou ztlumit bolest způsobenou onychokryptózou. Do lavoru nebo kbelíku nalijte vlažnou vodu a přidejte epsomskou sůl a tekuté mýdlo. Uleví se nohám a dojde k hloubkové očistě, předejdete tak infekci.

Koupel s peroxidem vodíku

Ulevit bolavému palci můžete také pomocí koupele s peroxidem vodíku. Do lavoru s vlažnou vodou přidejte ½ hrnku peroxidu vodíku a nechte 20 minut působit.

Fotografie: Pixabay

Jablečný ocet

Velmi dobrým pomocníkem nejen v kuchyni je jablečný ocet, který umí řešit různé zdravotní obtíže. Opět naplňte lavor nebo kbelík vlažnou vodou a přidejte sklenici jablečného octa, nechte působit alespoň 10 minut. Jablečný ocet má antibakteriální účinky, je dobré tedy nehet i jím potírat pro zbavení infekce.

Vatový tamponek nebo dentální nit

Vložte mezi nehet a kůži vatový tamponek, gázu nebo dentální nit. Tamponek nebo gázu můžete namočit do alkoholu nebo antiseptického roztoku, pravidelně obměňujte, oddělením nehtu od bolavé kůže dojde ke zklidnění.

Fotografie: Pixabay

Dezinfekční mast nebo antibiotický krém

Jak snížit riziko infekce? Pravidelně palec masírujte a aplikujte dezinfekční mast. V případě zhoršení použijte antibiotický krém, aby došlo k vyhojení zánětu.

Obvaz s alkoholem na noc

Možností, jak předejít zhoršení stavu, je na noc obvázat palec obvazem namočeným do alkoholu. Tím dojde k vyčištění rány a zmírnění otoku. Obvaz můžete používat i během dne, po vysušení vždy vyměňte a opět nakapejte alkohol nebo jiný dezinfekční prostředek.

Fotografie: Pixabay

Bandáž a zpevnění špičky

Vytvořte pro palec bandáž z bavlněné gázy, aby byl palec chráněný před tlakem z obuvi. Je také vhodné pořídit speciální špičky na ochranu palce před otěrem a nadměrnou zátěží.

Vyberte si správnou obuv a ponožky

V létě noste raději sandály na úkor pevných šněrovacích bot. Volte nepříliš těsnou obuv a dbejte na správný výběr ponožek, aby se noha nepotila. Taktéž tím zamezíte vzniku plísní, které problém zarostlého palce ještě více komplikují.