Účinné domácí způsoby, jak se vypořádat s nepříjemnou zácpou

Fotografie: Freepik

Zácpa je velmi nekomfortní stav, který se projevuje neschopností se vyprázdnit. Dle odborníků se potýká se zástavou pravidelné stolice až 20 % lidské populace. Mezi nejčastější faktory, které mohou k těmto stavům vést, patří nedostatek pohybové aktivity a také nevhodná skladba jídelníčku. Zjistěte, jak si pomoci v domácích podmínkách.

Zaměřte se na dostatek vlákniny v jídelníčku

Pravidelným přísunem vlákniny ve stravě můžete jednoduše zácpě předejít. Zaměřit byste se měli především na vlákninu rozpustnou, která má očistné schopnosti a podpoří normální střevní peristaltiku. Zpravidla obsahuje látky, který se mění ve střevech na želatinovou hmotu. Potraviny plné vlákniny dokážou zajistit nejen správné vyprazdňování, ale i dlouhodobý pocit nasycení. Jezte tedy více ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin a střeva budete mít v kondici.

Jaké konkrétní potraviny při zácpě konzumovat?

Pokud máte potíže s pravidelným vyprazdňováním, zaměřte se zejména na kysané zelí a švestky. Konkrétně kvašené zelí vám dopomůže nejen k pravidelnější stolici díky probiotickým bakteriím, ale podpoří i trávicí procesy obecně. Také má celou řadu jiných pozitivních účinků, jako je regulace cholesterolu v krvi, nebo posílení obranyschopnosti. V kysaném zelí je totiž obsaženo mnoho příznivých vitamínů a minerálních látek.

Fotografie: Freepik

Neopomeňte však ani šťávu z kyselého zelí, kterou je vhodné popíjet každé ráno nalačno. Dodáte tak tělu dostatek vláknino mimo jiné. A pak tu máme švestky, které se při zácpě s oblibou používají. Především ty kompotované jsou efektivní.

Vyzkoušejte i očistnou sílu lněných semínek

Lněná semínka jsou superpotravinou, která se používala již historicky v lidovém léčitelství. Má skvělé projímavé účinky, proto je proti zácpě jako dělaná. K pravidelnější stolici přispějete i konzumací tohoto nápoje: asi lžíci lněných semínek přelijte vroucí vodou, nechte dvě hodiny stát a pak vychladlé vypijte, nebo snězte (semínka nabydou vlivem tekutiny).

Dejte šanci pohybové aktivitě a dodržujte pitný režim

Sedavý způsob života je pro společnost problematický. Člověk je totiž stvořen k pohybu. Pokud nebude mít žádnou fyzickou aktivitu, mohou začít ochabovat svaly, roste tělesná hmotnost a dostavují se i problémy s vyprazdňováním. Alespoň půl hodiny denně (sport, procházka) vašemu organismu prospěje

Velmi důležitým preventivním krokem je i dostatečný pitný režim. Vypít byste měli za den cca 2 až 3 litry vody (vyvarujte se sladkým a syceným nápojům). Nejvhodnější je samozřejmě voda bez bublinek, ovocné a bylinné čaje, či čerstvé zeleninové šťávy.

Fotografie: Pixabay

Na co lépe zapomenout?

Nevhodné je konzumovat často a ve velkém množství čokoládové výrobky a sladkosti všeobecně. Tyto pochutiny mohou snadno vyvolat zácpu. Pakliže dostanete chuť na sladké, raději sáhněte po jahodách, které obsahují bromelin usnadňující trávení. Také se vyvarujte smaženým fast food pokrmům.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]