Účinné domácí způsoby, jak se vypořádat s nepříjemnou zácpou

Fotografie: Freepik

Zácpa je velmi nekomfortní stav, který se projevuje neschopností se vyprázdnit. Dle odborníků se potýká se zástavou pravidelné stolice až 20 % lidské populace. Mezi nejčastější faktory, které mohou k těmto stavům vést, patří nedostatek pohybové aktivity a také nevhodná skladba jídelníčku. Zjistěte, jak si pomoci v domácích podmínkách.

Zaměřte se na dostatek vlákniny v jídelníčku

Pravidelným přísunem vlákniny ve stravě můžete jednoduše zácpě předejít. Zaměřit byste se měli především na vlákninu rozpustnou, která má očistné schopnosti a podpoří normální střevní peristaltiku. Zpravidla obsahuje látky, který se mění ve střevech na želatinovou hmotu. Potraviny plné vlákniny dokážou zajistit nejen správné vyprazdňování, ale i dlouhodobý pocit nasycení. Jezte tedy více ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin a střeva budete mít v kondici.

Jaké konkrétní potraviny při zácpě konzumovat?

Pokud máte potíže s pravidelným vyprazdňováním, zaměřte se zejména na kysané zelí a švestky. Konkrétně kvašené zelí vám dopomůže nejen k pravidelnější stolici díky probiotickým bakteriím, ale podpoří i trávicí procesy obecně. Také má celou řadu jiných pozitivních účinků, jako je regulace cholesterolu v krvi, nebo posílení obranyschopnosti. V kysaném zelí je totiž obsaženo mnoho příznivých vitamínů a minerálních látek.

Fotografie: Freepik

Neopomeňte však ani šťávu z kyselého zelí, kterou je vhodné popíjet každé ráno nalačno. Dodáte tak tělu dostatek vláknino mimo jiné. A pak tu máme švestky, které se při zácpě s oblibou používají. Především ty kompotované jsou efektivní.

Vyzkoušejte i očistnou sílu lněných semínek

Lněná semínka jsou superpotravinou, která se používala již historicky v lidovém léčitelství. Má skvělé projímavé účinky, proto je proti zácpě jako dělaná. K pravidelnější stolici přispějete i konzumací tohoto nápoje: asi lžíci lněných semínek přelijte vroucí vodou, nechte dvě hodiny stát a pak vychladlé vypijte, nebo snězte (semínka nabydou vlivem tekutiny).

Dejte šanci pohybové aktivitě a dodržujte pitný režim

Sedavý způsob života je pro společnost problematický. Člověk je totiž stvořen k pohybu. Pokud nebude mít žádnou fyzickou aktivitu, mohou začít ochabovat svaly, roste tělesná hmotnost a dostavují se i problémy s vyprazdňováním. Alespoň půl hodiny denně (sport, procházka) vašemu organismu prospěje

Velmi důležitým preventivním krokem je i dostatečný pitný režim. Vypít byste měli za den cca 2 až 3 litry vody (vyvarujte se sladkým a syceným nápojům). Nejvhodnější je samozřejmě voda bez bublinek, ovocné a bylinné čaje, či čerstvé zeleninové šťávy.

Fotografie: Pixabay

Na co lépe zapomenout?

Nevhodné je konzumovat často a ve velkém množství čokoládové výrobky a sladkosti všeobecně. Tyto pochutiny mohou snadno vyvolat zácpu. Pakliže dostanete chuť na sladké, raději sáhněte po jahodách, které obsahují bromelin usnadňující trávení. Také se vyvarujte smaženým fast food pokrmům.