Žena trpěla zácpou, která měla nečekané následky. Podle odborníků je to zcela výjimečná situace, nicméně může nastat

Fotografie: Getty Images

Zácpa je charakteristická zpomalením činnosti střev a vylučovacích procesů. Ale v kontextu tohoto příběhu dostává ještě zcela nový rozměr. Tento neobvyklý příběh se odehrál v Hongkongu. Podle všeho tato žena kvůli zácpě přišla o deset let vzpomínek, která zase o pár hodin později našla. Jedná se sice o dost bizarní příběh, ale je jen na vás, zda mu budete věřit, nebo se nad ním jen pobavíte.

Zácpa, která skončila nečekaně

Podle všeho se příběh odehrál v Hongkongu. Žena zde trpěla velmi nepříjemnou zácpou. Když se jí konečně podařilo ulevit si, přišlo však něco nečekaného – podle všeho ztratila zároveň všechny své vzpomínky za posledních deset let.

Následně byla převezena do nemocnice, kde zůstala až do dalšího rána, ale stále si nic nepamatovala. Její amnézie trvala celých osm hodin, než se postupně začala rozvzpomínat na některé zásadní momenty života a postupně získala zpět všechny své vzpomínky. Zní to skutečně absurdně, že?

Fotografie: Freepik

Co na to říkají odborníci?

Mohlo se něco takového skutečně odehrát? Podle lékařů je čistě teoreticky možné, aby člověk ztratil paměť v důsledku nadměrného úsilí na toaletě. Je totiž pravda, že pokud budete velmi intenzivně tlačit, můžete přerušit přívod krve do některých částí mozku.

Lékaři dodávají, že podobné případy by mohli hrozit i těm, kdo pravidelně zvedají těžká břemena. V extrémně vzácných případech by to mohlo dokonce vést ke krvácení do mozku. Taková extrémní reakce je však zcela nepravděpodobná a velmi vzácná. Většina z lékařů se s něčím takovým za celou svou praxi nesetkala.

Přechodná amnézie

Velké psychické nebo fyzické vypětí může způsobit dočasnou ztrátu paměti.

I když neexistují konkrétní příčiny tohoto stavu, lze vysledovat situace, kdy se přechodná amnézie objevuje nejčastěji. Patří k nim:

  • Nadměrná konzumace alkoholu
  • Užívání určitých sedativ v poměrně velkých dávkách
  • Spotřeba různých nelegálních drog
Fotografie: Getty Images

Mezi rizikové faktory krátkodobé ztráty paměti rovněž patří:

  • Značná fyzická námaha
  • Bolest
  • Náhlé ponoření do studené nebo horké vody
  • Emoční stres
  • Sex
  • Lékařské zákroky

Jak zmírnit zácpu?

Teoreticky je tedy možné, aby amnézie nastala i při zácpě a usilovné snaze ji překonat. Proto je dobré předcházet tomuto nebezpečí vhodnou péčí o vaše trávení. Prvním krokem je zejména vhodná strava. Je dobré upřednostňovat potraviny bohaté na vlákninu, aby se usnadnilo vylučování odpadu. Patří sem celozrnné produkty nebo čerstvé a sušené ovoce a zelenina.

Fotografie: Pixabay

Existuje také několik potravin, které bojují proti zácpě a nadýmání. Patří k nim sušené švestky, které už naše babičky užívaly jako přírodní projímadlo. Nezapomínejte také na pravidelný pohyb, který podporuje činnost střev a zabraňuje hromadění potravy. Zajistíte si tak nejen pohodové trávení, ale funguje i jako prevence dalších nepříjemností.