Příznaky rakoviny ledvin, na které je třeba si dát dobrý pozor. Skoro nikdo je bohužel nezná

Fotografie: Depositphotos

Vnímejte signály svého těla pečlivě a včas odhalte zákeřnou nemoc v podobě rakoviny ledvin. Ta se totiž projevuje několika jasnými příznaky.

Ledviny v lidském těle patří mezi velmi důležité a nepostradatelné orgány, bez kterých by celý organismus nemohl řádně fungovat. Jedná se tedy o párové ústrojí, uložené po stranách páteře, které má hlavní úlohu v regulaci moči. Ještě předtím se však podílí na pročištění celého organismu a všechny nepotřebné, a především škodlivé látky tak vylučuje ven pomocí této tekutiny. Zastává tedy také úlohu detoxikační. Přestože se ale jedná o velmi důležitý orgán, snadno může podléhat různým nemocem. Mezi ně patří také rakovina, která se projevuje těmito příznaky, říká lékařka Yamini Ranchod.

Ledviny jako důležitý orgán

Jelikož víte, k čemu ledviny slouží, umíte si dát nejspíše dohromady fakt, že se v těle jedná o životně důležitý orgán. Vždy by se proto mělo dbát především o jeho zdraví, a přestože se jedná o párové ústrojí, pečovat o něj a udržovat jeho funkci v přirozené a optimální rovině. Přílišné zatížení (například častým pitím alkoholu či nezdravým stravováním), totiž může vést k řadě potíží a onemocnění.

Fotografie: Freepik

Někdy se však může stát, že přestože dodržujete veškeré zásady zdravého životního stylu, nemoc vás postihne i tak. Důležité je proto poznat své tělo a všímat si jeho příznaků, které by mohly poukazovat na možný problém a onemocnění. Proto se nyní zaměříme právě na rakovinu ledvin, která je bohužel častou a nepříjemnou záležitostí, postihující nemalé množství lidí. Správné a včasné zachycení symptomů však dokáže zachraňovat život.

Pozor na přesné signály

Jednou z velkých nevýhod rakoviny ledvin je fakt, že v mnoha případech toto onemocnění nenese téměř žádné příznaky, přestože může mít postižený třeba i posledních 20 % kapacity tohoto orgánu. V těch horších případech se nejjasnější příznaky ukážou až tehdy, kdy nemoc napadne okolní orgány a tkáně poblíž ledvin

Přesto mohou i v tomto případě existovat drobné, až nepatrné signály v podobě bolesti v bocích, únava, edém na nohou, náhlé hubnutí či ztráta chuti k jídlu.

Fotografie: Pexels

Krev v moči

Jedním z jasných a do očí bijících příznaků, že se s vašimi ledvinami něco děje, bývá často právě krev obsažená v moči. Té může být dle závažnosti libovolné množství, a často se tento problém také může podobat a plést se zánětem močového měchýře či jinou částí močové soustavy. Vždy je však nelepší vyhledat lékaře, který již podle potřebných specializovaných vyšetření nalezne příčinu, která krev v moči způsobuje.

Fotografie: Freepik

Hmota v bederních jamkách

Dalším, poměrně jasným úkazem, který může poukazovat na možnost rakoviny ledvin, je také hmatatelná hmota v bederních jamkách. Ta může mít různou velikost a také pevnost, takže v každém případě je nejlepší okamžitě kontaktovat lékaře, a to při jakémkoliv, byť sebemenším podezření. Opět bude následovat řada potřebných vyšetření, které odhalí více.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]