Jednotlivé mutace koronaviru a jejich příznaky. Od původní varianty se liší

Fotografie: Freepik

Mutace koronaviru nejsou podle epidemiologů něčím neobvyklým. Viry zkrátka bojují o své přežití a přizpůsobují se změněným podmínkám. Proto svou strukturu přeměňují, aby mohly lépe proniknout do hostitelské buňky.

A tímto způsobem pak vznikají ony nové varianty koronaviru, které představují pro společnosti větší riziko nákazy. Ve světe se již objevilo několik zmutovaných virů. Řekněme si tedy o nich něco bližšího.

Jihoafrická a britská mutace

Jako první tu máme jihoafrickou mutaci koronaviru, která se objevila vloni v říjnu na území Jižní Afriky. Přední epidemiologové tvrdí, že tato varianta je nakažlivější zhruba o 50 % více než ta původní. V České republice zatím tyto případy nebyly zaznamenané. V tuzemsku je ovšem rozšířena tzv. britská mutace, která byla prvně zaznamenaná v Anglii. Momentálně se nakazilo touto verzí koronaviru asi 400 obyvatel České republiky. Nakažlivější je cca o 50 až 70 procent než původní varianta.

Fotografie: Freepik

Brazilská a kalifornská mutace

Během ledna 2021 se na území Japonska objevila brazilská mutace koronaviru, kterou prokázali místní lékaři u asi čtyř lidí. Ti přicestovali do země z Jižní Ameriky. Podrobnosti o tomto druhu mutace zatím nejsou známy. V polovině minulého měsíce se pak prokázala v Los Angeles i tzv. kalifornská mutace koronaviru, o které odborníci zatím také mnoho neví.

Jaká varianta mutace koronaviru je nejnebezpečnější?

Přední epidemiologové z celého světa nyní zkoumají příznaky a míru nakažlivosti u jednotlivých mutací koronaviru. Momentálně nikdo nedokáže s jistotou říct, jaká varianta je nejnebezpečnější. Tak jako tak je vhodné chránit se pomůckami typu rouška, nebo ideálně respirátor. Ten je schopný zachytit v mnoha případech 95 až 99 % mikroorganismů z okolí.

Vědce spíš znepokojuje fakt, že zejména nakažlivější britská mutace se začala rychle šířit po Evropě. Panuje obava opětovného propuknutí pandemie v plné síle.

Fotografie: Freepik

Příznaky mutací koronaviru

Vědečtí pracovníci zaznamenali u nemocných nakažených zmutovanou variantou koronaviru následující příznaky:

  • suchý kašel
  • horečku
  • únavu
  • bolesti hlavy
  • bolesti v krku
  • průjem
  • ztrátu chuti a čichu
  • zánět spojivek
  • změny barvy u končetin a vyrážku

Jako u původní verze koronaviru hrozí u nejtěžších průběhů nemoci problémy s dýcháním, dušnost, svírání na hrudníku, nebo ztráta motorických dovedností. U britské mutace je dle odborníků typická bolesti hlavy, abnormální únava, horečka nebo kašel.

Jak se koronavirům ubránit?

Naskýtá se otázka, jak se účinné onemocnění koronaviry ubránit? Důležité je jednoznačně dodržovat protiepidemická opatření, tj. nosit respirátor, nebo roušku, častěji si mýt ruce antibakteriálními mýdly, dezinfikovat ruce a případně i povrchy a udržet si sociální distanc. Na prvním místě je také péče o imunitní systém. Ten posílíte zvýšenou konzumací ovoce a zeleniny. Doplníte tak potřebné vitamíny a minerály, které zlepší obranyschopnost.

Také myslete na to, že psychická nepohoda a nakumulovaný stres rovněž oslabuje vaši imunitu. Proto nezapomeňte odpočívat a udržte si, pokud možno svěží mysl a optimistickou náladu. Ideální jsou časté procházky v přírodě, nebo jakákoliv jiná pohybová aktivita (běhání, aerobní sporty, jóga a podobně). V případě, že pobýváte v uzavřené místnosti, častěji větrejte.

Co dalšího ještě můžete udělat?

Vhodné je kromě jiného eliminovat kontakty s ostatními lidmi, než se situace ohledně šíření nemoci covid-19 nezklidní. Udržovat vztahy s přáteli a rodinou však můžete i na dálku pomocí telefonů anebo videohovorů. Moderní doba může v tomto ohledu významně kontakt usnadnit. A pokud potřebujete někoho navštívit, raději se scházejte venku na čerstvém vzduchu.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]