Na průběh onemocnění covid-19 má vliv i krevní skupina pacienta. U některých je větší pravděpodobnost horšího průběhu

Fotografie: Freepik

Stávající studie francouzských lékařů se opírá o postřehy vědců z Wu-chanu, kteří už před rokem nabádali nositele krevní skupiny „A“ k opatrnosti, naopak těžkých případů ve skupině s „0“ bylo o poznání méně. Může být některá krevní skupina vůči koronaviru imunní?

Fotografie: Freepik

Hypotéza o krevních skupinách a imunitě

Je možné, že některá krevní skupina má vybudovanou imunitu vůči novému typu koronaviru? Na tuto skutečnost poukázali už více než před rokem čínští lékaři, mezi jejichž pacienti se v mnohem menší míře nacházeli ti s krevní skupinou „0“.

O své postřehy se podělili s ostatními kolegy, kteří na tento fakt poukazovali především u těžkých případů. Může existovat spojení mezi krevní skupinou a nákazou koronavirem, případně ochranou před samotnou nákazou jen díky krevní skupině daného člověka?

Žádná krevní skupina není vůči nákaze koronavirem imunní

Francouzští lékaři se zaměřili na zkoumání vlivu krevní skupiny na možnost nákazy a ve studii použili údaje pacientů, kteří měli pozitivní test na vir Sars-CoV-2. V rámci srovnávací analýzy se našla určitá paralela mezi krevní skupinou a možnou nákazou, ale podle vědců není žádná krevní skupina imunní jen ze své podstaty. Na druhou stranu je pravda, že lidé s krevní skupinou „0“ mají zřejmě nižší riziko nákazy a horšího průběhu než ostatní.

Fotografie: Freepik

Menší pravděpodobnost nákazy u krevní skupiny „0“?

První domněnky o krevních skupinách zveřejnili čínští lékaři na platformě MedRxiv v březnu 2020 na základě údajů o pacientech ze 3 nemocnic v čínském Wu-chanu a Shenzhenu. Vzhledem k tomu nabádali pacienty se skupinou „A“ k větší obezřetnosti, protože jsou více náchylnější než lidé s krevní skupinou „0“. Od té doby se podle imunologa Jacquese Le Pendu ze společnosti Inserm provedlo dalších 40 studií v mnoha zemích, včetně Belgie, Dánska, Francie nebo Velké Británie a Spojených států.

O 25 % menší riziko pro nositele „0“

Podle doktora Le Pendu, který vedl s odborníky výzkum možné nákazy s ohledem na krevní skupiny, je u nositelů „0“ až o 25 % nižší riziko infekce. Své závěry zveřejnili vědci v časopise Viruses v lednu 2021, ale je nutné brát výsledky s ohledem na jednotlivé země, kde studie probíhala.

Ochranný účinek skupiny „0“ může být dán charakteristikou této skupiny, protože je vybavena protilátkami A i B, zatímco u ostatních skupin jsou to protilátky jen daného druhu. Druhým důvodem může být podle viroložky Anne Goffard reakce protilátek skupiny „0“ na protein Spike, díky kterému vstupuje koronavirus do buněk lidského těla.

Fotografie: Freepik

Dodržování pravidel chrání nejvíce

Doktorka Goffard upozorňuje, že výzkum je v začátcích a samotný fakt o krevní skupině není jistotou, že se dotyčný nenakazí a nabádá k opatrnosti. Krevní skupina „0“ může mít jistou výhodu v ochranných faktorech, nadále však jedinou možností, jak se vyhnout nákaze, je dodržovat opatření doporučených Světovou zdravotnickou organizací. Především je nutné sociální distancování, pravidelné mytí rukou mýdlem a vodou a nošení ochranných masek, které eliminují možnost přenosu koronaviru aerosolem.

Zdroj: medRxiv, University of Reading

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]