Potraviny, které v žádném případě znovu neohřívejte, jinak mohou nastat zdravotní potíže

Fotografie: Depositphotos

Mnoho šikovných hospodyněk připravuje jídla na několik dní dopředu, aby měla rodina stále co k obědu či k večeři. Existují však pokrmy, které by se měli bezprostředně po přípravě zkonzumovat. Takovým rozhodně nesvědčí opakované ohřívání.

Z některých potravin se mohou uvolňovat toxiny a další škodlivé látky

Vyvarovat byste se měli opětovného ohřívání zejména těchto potravin:

Špenát a mrkev

Především špenát obsahuje dusičnany, které se opětovným zahříváním mohou přeměnit na karcinogenní nitrosaminy. To platí i pro řepu, celer a také onu mrkev. Proto tyto druhy zeleniny připravujte jen v menším množství, které je určené k bezprostřední konzumaci.

Fotografie: Pixabay

Hlavně u batolat byste měli být obezřetní. Ta jsou totiž na toxické změny v pokrmech obzvlášť citlivá. Nedoporučuje se tedy opětovně ohřívat polévky anebo příkrmy s těmito druhy zeleniny.

Houby všech druhů

Pokud v lese nasbíráte čerstvé houby, měli byste je co nejdříve zpracovat a umístit do lednice či mrazáku (po dušení). Jinak mohou začít produkovat toxiny. Nedoporučuje se ohřívat několikrát za sebou houbové omáčky nebo pokrmy z hub. V případě, že jste jídlo dali zavčasu do lednice (aspoň na 24 h), je možné jej znovu tepelně zpracovat pouze při teplotě na 70 °C.

Vařená rýže

Jistě se vám několikrát stalo, že jste rýži například k asijské omáčce ohřívali. Ani tento druh potraviny ovšem není vhodné opětovně zpracovávat teplem.

Pokud přeci jen potřebujete tuto přílohu ohřát, je nutné ji předtím opravdu zodpovědně skladovat v lednici. Když rýži necháte při pokojové teplotě, může začít produkovat bakteriální spory. Ty způsobí zpravidla gastrointestinální potíže.

Fotografie: Freepik

Pozor si dejte i při ohřívání různých druhů mas, vajec a ryb

Rizikové je i opětovné ohřívání potravin, které obsahují vyšší množství bílkovin (masa, ryby, vejce). Opakované tepelné zpracování totiž změní jejich strukturu, což v závěru nepřispěje k vaší žaludeční a střevní pohodě. Objevit se tak mohou po konzumaci problémy s nevolností, zvracením či průjmem.

Fotografie: Freepik

Jestliže pak vaříte často smetanové omáčky či mléčné kaše, ty by měly být rovněž snězené ihned po přípravě. Obecně mléčné výrobky jsou rizikové, když je znovu zahřejete. Myslete tedy na tato fakta a vyvarujete se nenadálým zažívacím potížím či otravě z jídla. Ideálně vařte jen na jeden den a pokrmy ihned zpracujte.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]