Čtyři méně časté příznaky koronaviru, které byste neměli ignorovat

Fotografie: Freepik

Epidemie koronaviru sice trochu ustoupila do pozadí, ale stále existuje a šíří se dál. Některé evropské země zavádějí nová opatření, zpřísňují se kontroly na hranicích i další věci.

Koronavirus trápí svět už velmi dlouho. Stále však není na ústupu, spíše se vrací ve vlnách. Jeho příznakům je třeba věnovat pozornost, jelikož na počátku může jít jen o lehké symptomy, které se mohou zhoršovat. Existují čtyři příznaky, o nichž se tolik nehovoří, přesto byste je neměli ignorovat. Prozradíme vám, které to jsou, abyste byli připraveni.

Fotografie: Unsplash

Jaké jsou nejčastější příznaky covidu?

Covid-19 ovlivňuje naše plíce. Dva nejčastější příznaky nemoci jsou horečka a také nepřetržitý suchý kašel. Nemoc se však může u každého projevit trochu jinak. Virus vám může způsobit ztrátu chuti či čichu. Můžete mít také ucpaný nos nebo vás může bolet v krku. S koronavirem souvisí i bolesti hlavy a svalů. Je tedy těžké z počátku tento vir rozeznat od jiných onemocnění s podobnými příznaky. Existují však také další příznaky tohoto onemocnění, které není radno ignorovat.

Fotografie: Freepik

Prvním z nich je bolest žaludku. Studie se shodují na tom, že u infekce SARS-CoV-2 existuje porucha trávení. Ze dvou set zkoumaných pacientů se s tímto příznakem setkala více než polovina. Někdo zaznamenal průjem, někdo zvracení a někdo jen bolesti břicha. Někteří lidé měli více potíží zároveň. Někdo tak může mít nejprve potíže se žaludkem a až později se u něj mohou objevit horečky, svědění nosu nebo bolesti celého těla. Nepodceňujte tedy ani nevolnosti.

Pozornost věnujte i konjunktivitidě

Lékaři si myslí, že zhruba 3 procenta osob infikovaných koronavirem budou mít i zánět spojivek, kterému se také říká růžové oko. Virus totiž může ovlivnit pojivovou tkáň, jež pokrývá vnitřek očních víček. Ostatně právě oči jsou jedním ze vstupních bodů pro tento vir. Dalšími body jsou samozřejmě nos nebo krk. Z toho důvodu lidé ztrácejí chuť a čich. Podobně na tom byl například Ryan, který kromě ztráty chuti a čichu pociťoval velkou únavu a neschopnost pohybu.

Fotografie: Freepik

Někteří nakažení lidé zažili také mozkovou mlhu nebo pocítili neobvyklý mentální blok. Například padesátiletá Thea nejprve zaznamenala lechtání v krku, bolest hlavy a mozkové rušení. Prý ani nemohla vyplnit formulář pro své děti, stále se jí jen chtělo spát.

Soustředit se z počátku nemoci nemohla ani Christy. Mnoho pacientů s koronavirem hlásilo i velkou fyzickou únavu. Pamatujte si proto, že příznaky se mohou lišit případ od případu a každý může virus prožít odlišným způsobem.

Zdroj: TheSun