Srdeční masáž lze provádět i psům. Má to svá pravidla

Srdeční masáž je jedním ze základů první pomoci. A to nejenom u lidí, ale také u zvířat. Dá se poskytnout i jim, za dodržení těchto pravidel. Mnoho lidí totiž netuší, že tuto formu první pomoci lze aplikovat i na zvířata. Konkrétně na psy. Jak na to? Poradíme vám.

Zhodnoťte situaci

Jako první je třeba zhodnotit situaci. Je to stejné, jako u člověka. Je třeba zjistit, zda pes srdeční masáž vůbec potřebuje, nebo nikoliv. Jako první je tedy třeba zjistit, zda pes dýchá, nebo nikoliv. To poznáte celkem jednoduše podle toho, zda se jeho tělo hýbe, nebo nikoliv. Dále je třeba zjistit, zda mu tluče srdce. To poznáte tak, že položíte hlavu na hruď zvířete a budete poslouchat, zda srdce funguje, nebo nikoliv. Dále můžete použít i další metody, jako je zjištění, zda z jeho tlamy vychází vzduch. Můžete k ní přiložit obličej, nebo třeba zrcátko – opět jde o podobné postupy, jako u člověka.

Základem je správná poloha

Pokud pes nedýchá a srdce mu nepracuje, je třeba zahájit srdeční masáž. Jako první je třeba umístit psa do správné polohy. A to na jeho pravou stranu, levou stranou nahoru. Dále zajistěte odblokování dýchacích cest – zkontrolujte zapadlý jazyk, nebo případné jiné cizorodé předměty umístěné v tlamě nebo dýchacích cestách.

Jdeme na to

Nyní už může přijít na řadu samotná srdeční masáž. Tu jen třeba provádět na místě, kde má pes srdce. Důležité jsou prudké a silné, ale krátké tlaky na dané místo. Díky tomu by mělo dojít jak ke stimulaci jeho srdce, tak i k tomu, že zajistíte naplňování plic vzduchem. Opět připomeňme podobnost u lidí, kde už není třeba realizovat dýchání z úst do úst, ale stačí pouze srdeční masáž.

Pokračujte kompresními, silnými a rytmickými pohyby, na které se využívají dlaně rukou. Intenzitu a sílu samozřejmě upravte podle toho, jaké máte plemeno. Tedy zda máte malého, nebo velkého psa. To je třeba mít na paměti.

Hlavně nepanikařit

Ať jde o první pomoc poskytovanou člověku, nebo zvířeti, je třeba nepanikařit. Postupujte systematicky, provádějte kontroly a až poté masáž srdce zahajte. Dále nezapomínejte ani na nutné přivolání odborné pomoci, nebo na převoz zvířete na veterinu. Pamatujte, že podobně jako u člověka často nemůžete nic zkazit. Pokud srdeční masáž neprovedete, je šance na smrt zvířete vysoká. A pokud byste mu masáží způsobili například poranění žeber, jde o zranění, které se dá celkem snadno napravit. Nahodit srdce po delší době však žádný lékař neumí.

Fotografie: 123RF

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]