Granátové jablko mnohým lidem nechutná, ale jeho účinky na organismus jsou velmi pozitivní

Fotografie: Freepik

Lékaři ve velkém předepisují léky na srdce a počty hospitalizací se srdečními obtížemi jsou vysoké. Stačí přitom málo, kromě dodržování zdravého jídelníčku a dostatku pohybu, pít pravidelně šťávu z granátového jablka. Výsledky klinické studie jsou ohromující, konzumace tohoto ovoce je možností, jak zlepšit snadno a rychle svůj zdravotní stav.

Granátové jablko je superovoce

Ovoce ze Středomoří a blízkovýchodních zemí je oblíbené pro svou chuť v dezertech, salátech nebo samotné. Vynikající je ale také šťáva z granátového jablka, která se nabízí na orientálních tržištích pro osvěžení, ale také kvůli pozitivním zdravotním účinkům. Granátové jablko je totiž doslova nabité prospěšnými látkami. Obsahuje obrovské množství vitamínu C, dále vitamínů A, B, K a E. Obsahuje minerály, především železo, proto je vhodné pro pacienty s anémií.

Fotografie: Freepik

Má antioxidační vlastnosti a dokáže posílit imunitu. Kromě toho je také prospěšné v boji s kardiovaskulárními chorobami, dokáže snížit hladinu cholesterolu v krvi, vysoký krevní tlak a především čistit cévy.

Čistí cévy od plaku

Právě na posledně jmenované účinky se zaměřili vědci při studii, jak granátovým jablkem léčit ischemickou chorobu srdeční. Při studii použili myši s genetickou predispozicí a aterosklerotickými plaky, kterým podávali extrakt z granátového jablka každé dva týdny od věku 3 týdnů. Během výzkumu se zjistilo, že dochází ke snížení podílu aterosklerotických plaků a ke zvětšení otvoru nad aortální chlopní.

Fotografie: Freepik

Podávání extraktu z granátového jablka v rámci studie přineslo myším:

  • snížení zatížení oxidačním stresem,
  • snížení zánětlivých procesů v tepnách,
  • snížení hromadění tuků v srdečním svalu,
  • snížení pronikání makrofágů do srdečního svalu,
  • snížení vzniku fibrózy v myokardu,
  • snížení srdeční hypertrofie,
  • vyrovnání abnormalit EKG.

Granátové jablko jako lék?

Vědci jsou účinky extraktu z granátového jablka doslova překvapeni. Mohlo by toto ovoce zvrátit průběh ischemického choroby srdeční? Studie nabízí odpověď, ale je také nutné dále zkoumat účinky tohoto ovoce.

Jednou z příčin vzniku kardiovaskulárních onemocnění je nedostatek vitamínu C. Na to poukazuje také dvojnásobný nositel Nobelovy ceny Linus Pauling, lidský organismus totiž ztratil schopnost syntetizovat vitamín C, což vede k ateroskleróze a vzniku kardiovaskulárních chorob.

Fotografie: Freepik

Účinky potvrzuje i izraelská studie

O účincích granátového jablka vypovídá také další klinická studie, která se zaměřila na zúžené krční tepny a jejich propustnost po pití šťávy z granátového jablka. U zkoumané skupiny došlo ke zlepšení průchodnosti a k významnému poklesu krevního tlaku. Klinická studie probíhala po dobu 3 let a byly potvrzeny tyto účinky:

  • protizánětlivé,
  • antiinfekční,
  • antioxidační,
  • antigenotoxické s vlivem na snížení krevního tlaku.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]