Listy křenu nepatří do koše. Pomohou při celé řadě zdravotních komplikací

Fotografie: Getty Images

Obecně se používá kořen křenu, který je zdravý a má velmi intenzivní chuť. Mnoho kulinářských nadšenců si jej oblíbila v nejrůznějších pokrmech. Opomnělo se však na křenové listy, které mají rovněž léčivé vlastnosti a v lidovém léčitelství mají využití zejména při tlumení bolestí v oblasti kloubů.

Jaké složení a účinky mají křenové listy?

Listy křenu obsahují celou řadu vitamínů. Mezi ty zásadní můžete zařadit vitamín B, E a také kyselinu askorbovou. Nalezneme v nich i některé minerální látky a stopové prvky, jako jsou draslík, hořčík, vápník, síra, nebo selen. V křenových listech jsou mimo jiné přítomny i takzvané fytoncidy, jež mají baktericidní účinky proti mnoha patogenním mikroorganismům.

Na bolavá záda i klouby

Na obtíže týkající se bolestivých zad a kloubů kdekoliv na těle pomůže tinktura z listů křenu. Tu vyrobíte tak, že si do skleněné uzavíratelné nádoby umístíte několik křenových listů, zalijete je čistým alkoholem a necháte louhovat dva dny na temném a chladném místě. Hotovou tinkturu pak vtírejte do míst, která vás bolí.

Fotografie: Freepik

Křenové listy pomohou předcházet závažnému onemocnění, které se nazývá dna

Pokud máte obtíže s bolestivými a oteklými klouby hlavně na dolních končetinách, může se jednat o počínající dnu, což je onemocnění spojené s vysokou hladinou kyseliny močové v krvi. V praxi to znamená to, že se v kloubních strukturách, šlachách a někdy i ledvinách tvoří solné krystaly. Nejvíce bývají zasažené palce u chodidel, vzniká tedy takzvaná dnavý palec.

Příčinou mohou být genetické dispozice i nezdravý životní styl. Abyste zabránili rozvinutí nemoci, můžete vyzkoušet obklady z křenových listů. Dva velké listy spařte vroucí vodou, nechte trochu vychladnout a přiložte na postiženou oblast kloubu. Poté zafixujte obinadlem a nechte působit přes noc.

Kdy křenové listy není vhodné používat?

Jelikož jsou křenové listy obsahují velice intenzivní silice, mohou někdy způsobit i alergické reakce. Proto se před jejich použitím poraďte se svým ošetřujícím lékařem, nebo zkuste kožní test. Na předloktí přiložte kousek křene, obvažte a nechte působit několik minut.

Jak si křenové listy opatřit?

Výhodu budou mít ti, kteří disponují zahrádkou. Na ní si můžete křen vcelku jednoduše vypěstovat a poté zpracovat jak jeho kořen, tak i listy výše zmíněným způsobem. Na některých farmářských trzích pak na křen s listy jistě také natrefíte.