Poznejte nejčastější příznaky cukrovky. Takto vám tělo dává najevo, že máte problém

Fotografie: Freepik

Příznaky cukrovky jsou velmi rozmanité. A je velmi snadné zaměnit je s příznaky jiných nemocí. Následkem toho řada lidí své onemocnění neřeší, a to se pak dále rozvíjí do vážnějších a vážnějších stádií.

Jaké jsou nejběžnější projevy počínající cukrovky? Je to žízeň, zažívací potíže, nadměrné močení a další alarmující signály těla.

Kolik cukru je tak akorát?

Podle doporučení WHO by průměrný člověk měl zkonzumovat maximálně 6 čajových lžiček cukru denně. Podle statistik však dospělý člověk konzumuje zhruba čtyřikrát více než je doporučené. Tedy klidně i 22 čajových lžiček. Je to i proto, že potravin bez cukru je dnes jak šafránu. V řadě produktů se cukr skrývá i přesto, že vůbec nechutnají sladce. Tělo nám však může signalizovat, že příjem cukru je nadbytečný a že bychom jej měli snížit. Jak nám to dává najevo?

Fotografie: Freepik

Vysoký krevní tlak

U lidí, kteří pravidelně konzumují nadměrné množství cukru, bývá krevní tlak vyšší, než je běžná norma. Odborníci se domnívají, že pokud chcete snížit krevní tlak, je důležitější vzdát se spíše cukru než soli. Je vhodné přestat zcela pít slazené nápoje a soustředit se na konzumaci co nejmenšího množství zpracovaných potravin.

Zvýšený cholesterol

Vysoká hladina cukru v krvi může narušit poměr špatného a dobrého cholesterolu, což může negativně ovlivnit vaše cévní a kardiovaskulární zdraví. Odborníci tvrdí, že problém spočívá ve schopnosti fruktózy aktivovat produkci triglyceridů a LDL cholesterolu.

Fotografie: Freepik

Nadměrné močení (polyurie)

Polyurie je výsledkem biologické a chemické řetězové reakce, ke které dochází v krvi, když příliš mnoho glukózy tlačí intracelulární tekutinu do oběhového systému. Následkem toho chodíte častěji na záchod, a to i přesto, že více nepijete. Hrozí tedy také riziko dehydratace a je nutné alespoň důsledněji a pravidelněji doplňovat tekutiny.

Nadměrná žízeň

Je poměrně běžné, že společně s častějším močením se vyskytuje také zvýšená potřeba příjmu tekutin. Je zcela přirozenou reakcí na dehydratační mechanismus polyurie. Signál na žízeň v mozku vysílají osmoreceptory, buňky hypotalamu, které řídí rychlost dehydratace krve a probouzejí nutkání pít.

Fotografie: Freepik

Nadměrný hlad a chutě

Častý pocit hladu je způsoben nízkou hladinou inzulínu. To znamená, že množství inzulínu v krvi nestačí k přenosu molekul glukózy z oběhového systému do buněk. Nutkání k jídlu však může být matoucí a vést k nevyhnutelnému přibírání, které je samozřejmě nežádoucí a nevhodné.

Časté infekce

Infekce urogenitálního traktu jsou mnohem častější u lidí s cukrovkou. Škodlivé bakterie se v jejich moči nacházejí 2–3krát častěji. Je to proto, že bakterie a kvasinky se živí glukózou a teplá, tmavá a vlhká místa jim poskytují příjemné prostředí. Pokud vás tedy opakovaně trápí záněty bez zjevné příčiny, raději konzultujte svého lékaře.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]