Plíseň na nohou představuje značnou zdravotní komplikaci. Zbavit se jí lze snadno pomocí domácí prostředků

Fotografie: Depositphotos

Letní sezóna se blíží, ale vaše nohy nejsou v nejlepší kondici? Oloupaná kůže na ploskách, zežloutlé a pokroucené nehty na prstech nohou? Plísně nohou doprovázející ukrutné svědění a nepříjemné pocity.

Plísňové infekce, mykózy a různé houby dokáží potrápit kůži a nehty na nohou, mohou se rozšířit na nehtové lůžko a do jeho okolí, přinášet bolest při zborcení nehtů. Co s tím? Řešení je na dosah, pomohou přírodní a léčivé prostředky, které má každý doma!

Kvasinkám se daří v pevné obuvi

Kvasinkové infekce trápí asi desetinu Čechů a její výskyt si žádá odpovídající léčbu, protože jsou vysoce nakažlivé. Mykózy a další plísňové infekce nejčastěji napadají kůži na nohou a nehty, často jimi trpí sportovci, protože se pohybují ve veřejných koupelnách a sprchách sportovišť, taktéž mají nohy sešněrované v pevných botách, což je další důvod, proč se kvasinkám daří. Z toho důvodu s infekcemi nohou a nehtů bojují lidé pracující celodenně v upnuté pracovní obuvi, v horku nebo vlhkém prostředí.

Fotografie: Freepik

Plísně způsobené dermatofyty

Sportovci, pracující celodenně v pevné obuvi nebo lidé nosící příliš těsné boty nejčastěji trpí na infekci způsobenou houbami, dermatofyty, nebo kvasinkami, pro které je ideální horké a vlhké prostředí. Z toho důvodu se jimi může jedinec nakazit v saunách, bazénech, parních lázních nebo ve sportovních šatnách se sprchami. Prvotním projevem je zarudnutí kůže, praskliny a odlupování kůže. Doprovází je svědění, při vzniku prasklinek mezi prsty může jít o poměrně bolestivý stav.

Když trpí nehet

Nohy netrápí jen plísně kůže, ale také nehtů, za těmi stojí nejčastěji houby, dermatofyty a nejčastějšími původci onychomykózy, jak se nazývá mykotická infekce nehtových plotének, jsou patogeny Trychophyton rubrum. Při tomto onemocnění dochází k zbělání nebo zežloutnutí nehtů, jejich ztluštění, deformaci nebo dokonce odlupování.

Tato infekce se projevuje při stárnutí, dalšími rizikovými faktory jsou oslabená imunita, cukrovka, pocení, vlhké prostředí a boty neumožňující větrání. Nejčastějšími zdroji nákazy jsou veřejné bazény, sprchy a tělocvičny.

Fotografie: Freepik

Přírodní prostředky s antifungálními účinky

V rámci léčby můžete využít farmaceutických prostředků z lékárny, ale stejný účinek mají také dostupné a přírodní ingredience s antifungálními, antiseptickými a antibakteriálními účinky. Především jsou vhodné k léčbě jedlá soda a jablečný ocet.

Jedlá soda

Soda bikarbona je úžasnou pomocnicí při pečení i domácím úklidu, ale vzhledem ke svým antifungálním účinkům skvěle působí při kožních plísňových onemocněních a onychomykóze, navíc zklidňuje svědění. Nadto eliminuje zápach, je možné ji nasypat přímo do obuvi, kde zlikviduje výpary i absorbuje vlhkost.

Jablečný ocet

Tento druh octa má antifungální a antibakteriální účinky, kyselina octová k tomu dezinfikuje.

Fotografie: Freepik

Přírodní prostředek proti plísním nohou

Co budete na přípravu přírodní pasty na odstranění plísní nohou potřebovat? Připravte si:

  • 1 hrnek jablečného octa,
  • 5 lžic jedlé sody,
  • vodu.

Ingredience smíchejte a vytvořte pastu. Nohy namočte do vody s několika lžicemi jablečného octa, po osušení potřete pastou kůži i mezi prsty, naneste také na nehty, nechte působit 10 minut a poté očistěte a osušte.

Zdroj: TheHealthy

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]