Projevy nejčastějších problémů s játry, které byste za žádnou cenu neměli ignorovat

Fotgrafie: Depositphotos

Játra jsou orgánem, který hraje velmi důležitou roli v našem metabolismu. Proto bychom se o ně měli starat nejlépe, jak umíme. Že je něco špatně nám dají samy najevo, stačí poslouchat své tělo.

Játra jsou pro naše tělo nezbytným orgánem, jelikož zajišťují jeho správné fungování. Plní tři zásadní funkce, bez kterých bychom se neobešli. Čistí naši krev pomocí odstranění toxinů a buněk, jež pro nás nejsou užitečné. Pomáhají nám syntetizovat sacharidy a lipidy a také ukládají základní živiny pro dodání energie, jako jsou vitamíny A, D, E a K. Pokud máte některý z níže uvedených problémů, který je jen dočasný, nemusí to hned znamenat pohromu. Ovšem jestliže se problémy opakují, měli byste to dát vědět svému praktickému lékaři.

Fotografie: Freepik

Nevolnosti

Každému se jednou za čas může udělat špatně, nejedná se o nic zvláštního a naše tělo nejspíše pouze reaguje na některou z potravin nebo je dočasně přetížené. Pokud však nevolnosti pociťujete pravidelně, může to znamenat problémy s játry. Dalšími příznaky, které nevolnost běžně doprovázejí, jsou závratě, bolesti hlavy či nadýmání.

Bolesti v horní části břicha

Bolest, která vychází z pod žeber, může být příznakem žlučové koliky. Téměř vždy je doprovázena dalšími příznaky, jako jsou nadýmání či horečka. Jedná se o docela spolehlivý signál a pravidelný výskyt těchto obtíží by nejspíše mohlo značit problémy s játry.

Horečka

Pacienti, kteří mají problémy s játry, také ve většině případů trpí i horečkou. Jedná se však o horečku, jež je dlouhodobějšího rázu a jen tak se jí nezbavíte. Tento příznak se nemusí projevovat vždy, ale je velmi častý. Horečka se většinou dostaví, když máte akutní infekci.

Fotografie: Freepik

Světlá stolice

Ač to někomu může vadit nebo dokonce připadat nechutné, pravdou je, že stolice svou barvou a strukturou může o našem zdravotním stavu prozradit mnohé. Zvláště velmi světlá stolice potom značí možný výskyt problémů s játry. Důležité proto je nepodceňovat ani tyto tělesné znaky.

Žloutenka

Jakmile se v našem těle nachází velký přebytek žluči, naše kůže má tendenci zežloutnout. Tento problém se odborně nazývá žloutenka a je jedním z nejčastějších příznaků onemocnění jater. V takovém případě je nutná okamžitá konzultace s lékařem a podstoupení potřebných opatření.

Slabost a únava

Máte neustálý pocit, že jste se špatně vyspali a cítíte se slabí jako moucha? Únava a slabost jsou jedny z prvních příznaků problémů s játry. Tyto příznaky bývají často přehlíženy, pokud ovšem přetrvávají, rozhodně byste je neměli ignorovat a měli byste se snažit zjistit jejich příčinu.

Svědění

Dalším příznakem, který svědčí o tom, že je s vámi něco v nepořádku, je také nepříjemné a časté svědění pokožky, ačkoliv k tomu nevidíte důvod. Nemáte pupínek, ani vás nic neštíplo. Tento příznak je však způsoben nahromaděnou žlučí pod kůží. Existuje svědění, které je způsobeno reakcí krve na přebytečné toxiny, které játra už nezvládají vyčistit.

Fotografie: Freepik

Krvácení a modřiny

Snadno se vám dělají modřiny nebo začnete krvácet i při sebemenším povrchovém škrábnutí? Možná se jedná o další signál, který značí vnitřní problém. Jde sice o méně obvyklý projev tohoto problému, jestliže ale trpíte více příznaky z výše uvedených, pouze to potvrzuje, že s vašimi játry je něco v nepořádku.

Zdroj: Healthline