Způsoby, jak docílit kvalitního spánku a podpořit tak své zdraví

Fotografie: Pixabay

Kvalitní spánek rozhoduje o mnohém, jak o našem zdraví, o tom, jak se budeme cítit i jak budeme vypadat. Jestli se dobře vyspíme, záleží na mnoha faktorech. Důležité je nejen usnout, ale spát bez převalování se a probouzení až do rána. Jen takový spánek lze označit za kvalitní. Jak kvalitního spánku docílit? To si prozradíme v dnešním příspěvku.

Správná postel

Správná postel je zásadní! Ne příliš tvrdá, ne příliš měkká, ale přesně pro vaše potřeby. Pokud jste vysocí, ujistěte se, že má vaše postel s matrací správnou délku. Nechcete přeci, aby vám nohy viseli přes okraj! Pokud sdílíte postel s partnerem, ujistěte se, že máte dostatek prostoru pro vás oba. A co je nejdůležitější, nikdy nešetřete na dobré matraci.

Matrace a povlečení

Jak už jsme nakousli, důležitá je kvalitní matrace, která bude vyhovovat právě vám. Vedle matrace hraje neméně důležitou roli povlečení, které by mělo být příjemného materiálu. Povlečení měňte každých 7 až 10 dní, aby bylo čisté a cítili se příjemně.

Vyvětraná místnost

V nevyvětrané místnosti, kde je těžký a vydýchaný vzduch budete jen těžko usilovat o kvalitní spánek. Dbejte, aby místnost kde spíte, byla vyvětraná a teplota o něco nižší, než třeba v obývacím pokoji. Pro kvalitní a klidný spánek je vhodná teplota kolem 17 až 20 stupňů.

Fotografie: Pixabay

Pryč s telefonem

Mobilní telefon ovlivňuje negativně kvalitu spánku. Stejně tak se nedoporučuje těsně před spaním sledovat televizi nebo pobývat na sociálních sítích. Minimálně hodnu předtím, než ulehnete, čtěte knížku, meditujte, povídejte si s partnerem, relaxujte, háčkujte… cokoliv, co vás příjemně zabaví.

Tma v místnosti

Těsně před spaním není vhodné, aby vám svítilo do tváře jasné světlo obrazovky televizoru, tabletu nebo notebooku. Světlo přiměje váš mozek k tomu, aby si myslel, že je stále den. Nechat své technologie v obývacím pokoji a číst si knihu před spaním je mnohem lepší pro klidný spánek.

Další tipy, jak se lépe vyspat

  • Nepijte večer před spaním větší množství alkoholu

  • Zkuste bylinkové čaje, které jsou přímo určeny na večerní popíjení: heřmánek, levandule, meduňka

  • Ticho a klid – žádné bouřlivé rozhovory, řešení problémů. Snažte se o klid a ticho

  • Nejezte večer už žádná těžká jídla

  • Relaxujte, pomoci vám může i jóga (vhodných pozic před spaním existuje spousty, cvičit můžete přímo v posteli)