Pokojové rostliny, které působí antistresově a zároveň jsou dokonalými čističkami vzduchu

Fotografie: Unsplash

To, že rostliny v místnosti působí jako výborná čistička vzduchu, je již dlouho let známý fakt. Některé rostliny ale také mohou působit pozitivně na náš nervový systém a zmírňovat stres. Zjistěte, které mezi ně patří.

Pokojové rostliny nejen působí v místnosti útulně a jsou tak vhodným dekoračním prvkem, mohou mít také pozitivní vliv na náš zdravotní stav. Díky nim dochází k pravidelnému pročištění vzduchu, který dýcháme, a zároveň nám tvoří příjemnou a relaxační atmosféru.

Fotografie: Unsplash

Ze studií, které byly prováděny v nemocnicích, vyplývá, že rostliny v pokoji také snižují hladinu stresových hormonů v těle. Jaké květiny bychom si měli domů pořídit?

Při péči o čistý vzduch vsaďte na klasiku

Gel, který se získává z rostliny Aloe Vera, nám pomáhá při hojení drobných řezných poranění či popálenin. Co je ale o této květině méně známé, je skutečnost, že pomáhá očišťovat vzduch v místnosti. Květina čistí vzduch od škodlivých látek, které jsou obsaženy v chemikáliích, které běžně používáme v domácnosti.

Pokud se v místnosti, kde se Aloe nachází, vyskytuje vyšší koncentrace chemických látek ve vzduchu, dojde ke změně jejich listů ze zelených na hnědé.

Fotografie: Unsplash

Aloe Vera si při pěstování klade velké nároky na sluneční svit. To je věc, na kterou bychom neměli před jejím pořízením a umístěním v místnosti zapomínat. Mnohem menší péči potřebuje fíkus. Dobře roste i při minimálním slunečním záření a problém mu nedělá ani nižší teplota. Hodí se proto i na umístění do méně obývaných místností, například do chodby nebo na schody.

Exotické květiny, s potřebou minimální péče

Do prostorných pokojů se výborně hodí dračinec. Jedná se o barevně rostoucí květinu, která nám při vhodné péči doroste až ke stropu. Pomáhá nám k odstraňování toxinů, mezi které se řadí například xylen, trichlorethylen nebo formaldehyd.

Fotografie: Freepik

deální je pro něj místo, kde je dostatečný přístup slunečního světla. V případě větší koncentrace formaldehydu v místnosti je vhodnou rostlinou pro dosažení čistého vzduchu šplhavec. Jedná se o květinu, která není náročná na světlo, ani na teplo.

Mezi pokojové rostliny, které vyžadují minimální péči, se řadí také toulcovka. Z vdechovaného vzduchu nám pomáhá odstraňovat benzen, formaldehyd, uhlík nebo xylen. Daří se jí dobře v místě, které je chladné a stinné. Jednou z nejoblíbenějších rostlin je zelenec. Stejně jako toulcovka je nenáročný na péči a patří mezi nejvhodnější květiny pro čištění ovzduší.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]